
Utwór ten jest pouczeniem, które doświadczony mentor kieruje do tytułowego Deliusza, formułując przy tym wiele praktycznych rad i gwarantując swoim autorytetem ich niezawodność.
Dziś nazwisko adresata wypowiedzi poety niewiele nam mówi, jednak dla ludzi epoki cesarza Oktawiana Augusta nie był on postacią anonimową. Kwintus Deliusz był literatem i należał do przyjaciół Horacego. Zapisał się w pamięci ludzi jako człowiek o zmiennych poglądach. Pewnie właśnie dlatego autor uczynił go swoim „ty” lirycznym – uwiarygodnił swój monolog, kierując go do kogoś będącego uosobieniem niestałości.
Poeta zaleca Deliuszowi powściągliwość emocjonalną wobec wszystkich zdarzeń, jakie przynosi życie:
Opanowany w godzinie klęski
i obcy szałom radości
takim pamiętaj być zawsze
na zgon skazany Deliuszu
Dzięki temu nie pozostanie bezsilny podczas niepowodzeń, nie podda się także bezkrytycznemu szałowi radości, która może szybko przeminąć i ustąpić nowym doznaniom. Wskazówka ta wywodzi się z myśli filozoficznej stoików.
Poza radami w zwrotce tej pojawia się jedna informacja na temat samego Deliusza – dowiadujemy się, że jest on na zgon skazany. Zatem jego życie zakończy się śmiercią – tak jak życie każdego z nas. W ten sposób Horacy, jakkolwiek kieruje swą wypowiedź do konkretnego człowieka, podkreśla wspólnotę jego losów z losem wszystkich ludzi. W dalszej części utworu nie pojawiają się już żadne fakty na temat tego bohatera. Pozbawiony wszelkich indywidualnych rysów staje się on człowiekiem w ogóle, każdym z nas.
Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!
Dokładnie to, czego szukałam, dziękuję!
04.04.2018 r., IP: 37.47.228.55 Zosiabardzo dobra interpretacja :)
11.11.2014 r., IP: 89.77.245.111 mbbardzo dobre omówienie
26.09.2012 r., IP: 176.110.149. MonikaLekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy