Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Barok » Jan Andrzej Morsztyn » Twórczość Jana Andrzeja Morsztyna

Twórczość Jana Andrzeja Morsztyna

Morsztyn jest poetą baroku reprezentującym swoisty nurt poezji tej epoki – konceptyzm inspirowany twórczością włoskiego poety, który nazywał się Giambattista Marino. Uważa się go za najwybitniejszego polskiego "marinistę". Wiele utworów Morsztyna jest adaptacją tekstów włoskiego poety.

W poezji autora sonetu Do trupa właściwości stylu jak operowanie antytezami, paradoksami, budowanie wypowiedzi w taki sposób, aby zaskoczyć czytelnika, nie służy wyrażeniu treści ideowych (jak np. w wierszach Mikołaja Sępa Szarzyńskiego), lecz zaprezentowaniu wirtuozerii formalnej artysty. Nie sposób więc doszukać się w tekstach Morsztyna głębszych treści, jednak to nie powinno być zarzutem wobec poety – nie był on twórcą hołdującym wzniosłym wartościom czy wyciągającym wnioski ze swoich doświadczeń życiowych, lecz mistrzem olśnienia i eksperymentów poetyckich. Forma góruje w jego twórczości nad błahą treścią.

Większość utworów z jego dorobku to erotyki. Do najważniejszych cykli poetyckich Morsztyna należy Lutnia powstała w latach 1638-1661 (wyd. 1844) i Kanikuła z roku 1647 (wyd. 1874). Nie zostały one wydane za życia poety. Rozpowszechniane były natomiast w rękopisach, co, jak widać, stanowiło powszechne zjawisko poszerzania się grona czytelniczego w czasach staropolskich. Kluczowym motywem w poezji Morsztyna jest pożądanie. Poeta widzi wszystko przez pryzmat tego silnego uczucia. W swoich wierszach wyraża przede wszystkim pragnienie zaspokojenia swych erotycznych potrzeb. Miłość pojmuje on właściwie wyłącznie w aspekcie fizycznym. Stąd „ja” liryczne jego utworów przyjmuje rolę egoisty, nakierowanego na doświadczenie stanu przyjemności.

Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW