Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Renesans » Jan Kochanowski » Pieśń XXV z Ksiąg wtórych - Czego chcesz od nas, Panie

Pieśń XXV z Ksiąg wtórych - Czego chcesz od nas, Panie

 
Dostojeństwa wierszowi nadaje regularny rytm trzynastozgłoskowca o rymach parzystych (aabb), wzmocniony przez liczne anafory (np. Tobie k’woli, z Twej woli) oraz to, że przedziały składniowe przypadają na końce wersów.
 
 
Nieskomplikowana składnia pomaga zrozumieć nadrzędną ideę utworu: uwielbienie Wszechmogącego przez pochwałę dzieła Jego stworzenia. Harmonia pieśni na płaszczyźnie formy odzwierciedla doskonałość Bożego świata.
 
W pieśni występuje zbiorowy podmiot liryczny – lud wierny wspaniałomyślnemu Stwórcy, zwacający się bezpośrednio do Niego. Jednak, co ciekawe, słowo „Bóg” nie pojawia się tutaj ani razu. Król Niebios każdorazowo nazywany jest Panem.
 

Pieśń XXV rozpoczynają dwa pytania retoryczne, wyrażające pragnienie wiernych, którzy chcą odwdzięczyć się Wszechmogącemu za Jego dobroć:
 
Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary?
Czego za dobrodziejstwa, którym niemasz miary?
 
W drugim wersie dystychu znajduje się elipsa, czyli pominięcie wyrazu w zdaniu, którego można domyślić się z kontekstu – w tym przypadku jest to czasownik chcesz. W ten sposób poeta stosuje się do typowej dla poetyki odrodzenia zasady oszczędności stylu.
 
Podmiot liryczny odwołuje się do panteistycznej koncepcji Boga; nie szuka Stwórcy w kościołach, w zamian dostrzegając Go w naturze:
 
Kościół Cię nie ogarnie, wszędy pełno Ciebie:
I w otchłaniach, i w morzu, na ziemi, na niebie.
 
Panteizm to pogląd religijno-filozoficzny utożsamiający Boga z przyrodą.
 
1 2 3 4 5
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Niezwykle przydatna i szczegółowa analiza!

10.01.2016 r., IP: 89.68.0.108 Aurum

DOSKONAŁA ANALIZA!!!

24.04.2014 r., IP: 46.112.210.239 wzorowa uczennica:)

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW