Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Pozytywizm » Bolesław Prus » Informacje o autorze

Bolesław Prus - informacje o autorze

Bolesław Prus (prawdziwe imię i nazwisko Aleksander Głowacki) żył w latach 1847-1912. Urodził się w Hrubieszowie na Lubelszczyźnie. Nad wcześnie osieroconym przyszłym pisarzem opiekę sprawowali coraz to inni krewni. W 1857 r. Prus został uczniem Powiatowej Szkoły Realnej przy Gimnazjum Gubernianym w Lublinie.

Cztery lata później przeniósł się do brata Leona (nauczyciela i absolwenta Uniwersytetu Kijowskiego) i kontynuował naukę w Siedlcach, a później Kielcach. Przerwał edukację, by wziąć udział w powstaniu styczniowym. Ranny trafił do więzienia w Lublinie. Uczestnictwo w walkach narodowowyzwoleńczych wywarło ogromny wpływ na jego światopogląd i postawę życiową (o powstaniu wypowiadał się potem bardzo gorzko). Sprawiło także, że podupadł na zdrowiu. Po zwolnieniu bogatszy o nowe, choć bolesne doświadczenia ukończył gimnazjum w Lublinie i został studentem Wydziału Matematyczno-Fizycznego Szkoły Głównej w Warszawie. Po dwóch latach z nieznanych dotąd przyczyn przerwał naukę i rozpoczął ją na nowo w Instytucie Rolniczo-Leśnym w Puławach. Mimo że i w tym kierunku edukacji nie ukończył, zdobył solidne wykształcenie, zwłaszcza w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych.


 

W roku 1870 powrócił do Warszawy. Imał się różnych zajęć: pracował m.in. jako korepetytor, guwerner i robotnik. Z powodu kłopotów finansowych podjął się także działalności dziennikarsko-publicystycznej, dlatego też później charakter jego pracy określano mianem „wyrobniczo-zarobkowego”. Od redagowania działów humorystycznych w czasopismach „Mucha” i „Kolce” szybko przeszedł do wypowiadania się w wielu istotnych kwestiach m.in. w „Opiekunie Domowym”, „Nowinach” i „Kurierze Warszawskim”. Tylko najpoważniejsze i satysfakcjonujące go artykuły podpisywał prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Pozostałe, często dowcipne felietony, sygnował pseudonimem Bolesław Prus, gdyż nie traktował ich jako ambitne teksty (Podpisywałem się pseudonimem ze wstydu, że takie głupstwa piszę – mówił przyszły autor Lalki). Później tak samo podpisywał swoje nowele, opowiadania, wreszcie powieści. Dlatego z czasem stał się sławny jako Prus, a mało kto wiedział o tym, że naprawdę nazywa się Aleksander Głowacki.

 

Prawdziwą popularność przyniosły mu Kroniki Tygodniowe, znakomite, humorystyczne felietony poruszające aktualne problemy niemal z każdej dziedziny życia ówczesnego społeczeństwa. Publikował je regularnie prawie do śmierci – najpierw w „Kurierze Warszawskim” (1875-1887), następnie w „Kurierze Codziennym” (1887-1901), w ostatnim okresie w „Tygodniku Ilustrowanym” (1905-1911). Czytane masowo i podbijające serca publiczności sprawiły, że Prus stał się poszukiwany przez wydawców.

 

12
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW