Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Dwudziestolecie międzywojenne » Bolesław Leśmian » Informacje o autorze

Bolesław Leśmian - informacje o autorze

Bolesław Leśmian (właściwie Stanisław Bolesław Lesman, 1877-1937) to jeden z najbardziej oryginalnych poetów XX wieku. Jest przedstawicielem dwudziestolecia międzywojennego, choć za życia uważany był za „pogrobowca” Młodej Polski[1] (określenie Artura Sandauera), w której zresztą debiutował (jednak większość jego dorobku poetyckiego pochodzi z okresu międzywojnia).
 
 
 
Urodził się w Warszawie w spolszczonej inteligenckiej rodzinie żydowskiej. „Leśmian” to pseudonim pisarza, który miał nadać jego nazwisku polskie brzmienie. Wymyślił go prawdopodobnie wuj poety Antoni Lange.
 

Począwszy od drugiego bądź trzeciego roku życia aż do ukończenia studiów prawniczych w Uniwersytecie św. Włodzimierza, czyli przez około dwadzieścia lat dorastania, Leśmian mieszkał w Kijowie, gdyż jego ojciec miał tam intratną pracę urzędnika carskiej kolei. Wychowanie na Kresach ukształtowało w poecie poczucie silnego związku z naturą oraz przywiązanie do tamtejszej kultury (we wczesnej młodości uprawiał poezję w języku rosyjskim). Mieszkając w Kijowie, Leśmian nawiązał korespondencję z Zenonem Przesmyckim-„Miriamem”, cenionym warszawskim krytykiem literackim i tłumaczem, później zaś redaktorem naczelnym „Chimery”, najważniejszego czasopisma literackiego w ówczesnej Polsce. Wówczas poeta zaczął na jego łamach publikować swoje utwory.
 
Po ukończeniu studiów w 1901 r. przybył do Warszawy, gdzie Antoni Lange bezskutecznie próbował wprowadzić go do ówczesnych środowisk artystycznych.
 
123
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

dlaczego garb nosi na plecach i nosie. Lesman wszystko co robił byc innym chciał, lecz garb on mial Leśmianem próbował krwią garb swój chodował w Zamościu. Hrubaszowie i w Grobie

22.02.2015 r., IP: 62.90.110.163 dunek

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW