Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Romantyzm » Cyprian Kamil Norwid » Artystyczne walory twórczości Norwida

Artystyczne walory twórczości Norwida

- Norwid nazwał swą twórczość dawaniem świadectwa prawdzie i dlatego dbał, aby każde jego słowo było nabrzmiałe treścią. Stąd nadzwyczajna zwięzłość jego wypowiedzi.

 

- Znamienną cechą stylu Norwida jest dar tworzenia powiedzeń zwięzłych i trafnych, które na długo pozostają w pamięci czytelnika. Odnajdujemy je potem u różnych autorów jako motta utworów literackich, przemówień, a nawet rozpraw naukowych.


- Poetyka milczenia stała się szczególną cechą jego twórczości. Efekty artystyczne osiągał dzięki zamierzonej oszczędności słowa, a w niedomówieniu i przemilczeniu widział właściwe środki poetyckiej ekspresji.

 

- Posługiwał się parabolą i aluzją, a symbolika jego utworów, tak bardzo dla nich znamienna, odznacza się często wieloznacznością i trudna jest nieraz do odszyfrowania.

 

- Archaizacja języka, upodobania do neologizmów, odwoływanie się do różnych znaków kultury (antyku, Biblii, literatury i sztuki, historii) – czynią z Norwida poetę na wskroś oryginalnego, nie dającego się uchwycić w siatkę zwykłych terminów i pojęć znanych z historii literatury.

 

- Nowatorski i intelektualny charakter poezji Norwida spowodował, że nie znajdowała ona zrozumienia wśród czytelników. Wymagała od nich bowiem pewnego wysiłku myślowego potrzebnego do ogarnięcia złożonej problematyki filozoficznej i przezwyciężenia oporów w stosunku do nowatorskiej formy artystycznej.

Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW