Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Romantyzm » Cyprian Kamil Norwid » Do obywatela Johna Brown

Do obywatela Johna Brown

Ta uskrzydlona pieśń ma lecieć do ojczyzny wolnych ludzi:

 

Ta lecieć długo będzie do ojczyzny

 Wolnych – bo wątpi już: czy ją zastanie?...

Poeta wyraża obawę, czy jego korespondencja dotrze do adresata na czas i czy wywoła pożądany oddźwięk przed egzekucją. Wykonanie tak niesprawiedliwego wyroku byłoby tożsame z pogrzebaniem ideałów wolności Stanów Zjednoczonych, wywalczonych przez Kościuszkę i Waszyngtona – przywołanych w ostatniej strofie wiersza. Z goryczą mówi Norwid o USA, uważanym właśnie za kraj ludzi wolnych. Przewiduje, że egzekucja na Johnie Brownie będzie zapowiedzią zwycięstwa ciemnoty nad postępem. Dlatego zadrżą cienie Kościuszki i Waszyngtona, bo oni tworzyli Stany Zjednoczone jako kraj wolnych ludzi. A teraz dokonuje się tu straszliwy akt tłumienia wolności. Fakt ten uważa Norwid za zapowiedź zupełnego upadku swobód demokratycznych w USA i to napawa go lękiem:

 

Noc idzie – czarna noc z twarzą Murzyna.

 

John Brown został przedstawiony jako człowiek dojrzały, bogaty w życiowe doświadczenie, konsekwentny w działaniu i wierny swoim wartościom. Świadczą o tym jego zacna siwizna i nieugięta szyja. Te cechy sprawią, że ziemia nie będzie chciała przyjąć jego ciała, lecz jak płaz zlękniony pierzchnie (ucieknie). Z każdego słowa Norwida bije wielki szacunek dla odwagi i bezkompromisowej postawy Browna.

 

1 2 3 4
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW