Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Romantyzm » Cyprian Kamil Norwid » Do obywatela Johna Brown

Do obywatela Johna Brown

Obojętność Amerykanów wobec sytuacji Browna przekreśla moralność obywateli tego państwa, którzy uważają wolność za swoją dewizę i podstawę tradycji narodowej. Daje natomiast początek czarnej nocy – bezprawiu, prześladowaniom i krzywdzie wyrządzanej niewinnym.

Odpowiedzialna za taki stan rzeczy nie będzie jednak tylko Ameryka, lecz także cała ludzkość – planeta spodlona. Wizję tę wzmacnia obraz płonących gwiazd amerykańskiej flagi – korony Stanów Zjednoczonych.

 

Oddanie życia przez Browna oraz fakt, że w imię tej idei poświęcił także najbliższych (bohater ten stracił w walce dwóch synów), staje się zapowiedzią dalszych działań, mających na celu równouprawnienie wszystkich obywateli Ameryki.

 

Ostatnia strofa przywołuje postać Kościuszki, który zapisał część swojego majątku na wykupienie z niewoli Murzynów, i Waszyngtona – opowiadającego się przeciwko osiedlaniu w Stanach Zjednoczonych niewolników. Postawa wielkich ludzi ma apelować do poczucia moralności współczesnych.

 

Wiersz kończy refleksja historiozoficzna, która przynosi nadzieję na odrodzenie moralne społeczeństw. Pozorna klęska Browna została tutaj zestawiona z mocą pieśni (poezji):

 

 B o  p i e ś ń  n i m  d o j r z y,  c z ł o w i e k  n i e r a z  s k o n a,

 A  n i ź l i  s k o n a  p i e ś ń,  n a r ó d  p i e r w  w s t a n i e.

 

1 2 3 4
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW