Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Współczesność » Czesław Miłosz » Moja wierna mowo

Moja wierna mowo

Owo służenie mowie polegało również na uobecnianiu w niej pamięci o przeszłości, zwłaszcza przeszłości wolnej Polski. Stawianie przed nią miseczek z kolorami – odmalowywanie rzeczywistości za pomocą bogatej palety barw – to kreacja świata utrwalonego we wspomnieniach.

 

Miłosz ofiarował polskiej mowie sporą część życia, dowodząc przy tym swojej wielkiej miłości do ojczystego języka. Stała się ona dla niego ostatnim dostępnym wcieleniem ojczyzny:

 

Trwało to dużo lat.

 Byłaś moją ojczyzną bo zabrakło innej (…)

 

 

Należy bowiem pamiętać, że dla emigranta język ojczysty jest czymś więcej niż narzędziem porozumiewania – stanowi substytut ojczyzny, zastępuje dawny świat. Poeta chronił go tak, jak broni się swojego kraju w niewoli.

 

Sięgając pamięcią wstecz, Miłosz wspomina, że kiedy rozpoczynał swoją powojenną twórczość, upatrywał w mowie funkcji pośredniczenia, sprawnego środka komunikacji. Niestety, jak boleśnie się przekonał, jego wierna mowa okazała się narzędziem także w służbie złu:

  

 (…) Myślałem że będziesz także pośredniczką

 pomiędzy mną i dobrymi ludźmi,

 choćby ich było dwudziestu, dziesięciu,

 albo nie urodzili się jeszcze. 

 

1 2 3 4 5 6 7
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Wiersz aktualny w dzisiejszych czasach, w dobie masowych emigracji na Zachód

18.08.2014 r., IP: 31.2.4.239 Polish girl

Bardzo dobra interpretacja wiersza, sprawny język. Gratuluję. Można byłoby odwołać się do świetnego eseju Jana Prokopa "Antynomie Miłosza", fragment: (...) Fali dzikości Miłosz usiłuje przeciwstawić kruchą tarczę Rozumu, Prawdy, Dobra. Epoce wielbiącej relatywizm - przeciwstawia Wartości. (...) Jego poezja ma wiele wspólnego z zamawianiem i zaklęciem, jest bowiem odwracaniem zła, nieszczęścia, chaosu, wołaniem o nadzieję.

24.02.2013 r., IP: 159.205.120. Nauczycielka polskiego

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW