opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Niestatek I (Oczy są ogień, czoło jest zwierciadłem) interpretacja

Niestatek prezentuje gatunek zwany fraszką. Utwór przedstawia dwa portrety tej samej kobiety, widziane oczyma jej kochanka. Na pierwszym jest ona niezwykle urodziwa, zaś na drugim nad wyraz szpetna. Piękno i brzydota zostały więc zestawione na zasadzie kontrastu.

Drugi obraz jest negatywnym odbiciem pierwszego, a tak znaczącą zmianę wywołało inne nastawienie bohatera lirycznego wiersza wobec opisywanej kobiety.

Tekst zbudowany jest z szeregu zdań orzekających, pełniących funkcję porównań. W początkowym obrazie, składającym się na pierwszą część wiersza, przedstawione zostały walory urody kobiety, zachowujące jednak aktualność tylko w zgodzie między nią a jej ukochanym:

Oczy są ogień, czoło jest zwierciadłem,

     Włos złotem, perłą ząb, płeć mlekiem zsiadłem,

 Usta koralem, purpurą jagody,

      Póki mi, panno, dotrzymujesz zgody.

 

W drugim obrazie szereg tych komplementów zostaje zastąpiony ciągiem antykomplementów, które bohater wiersza gotów jest przypisać kobiecie w sytuacji, gdy jest mu nieposłuszna:

Jak się zwadzimy – jagody są trądem,

     Usta czeluścią, płeć blejwasem bladem,

 Ząb szkapią kością, włosy pajęczyną,

      Czoło maglownią, a oczy perzyną.

W efekcie zaskoczenia, wywołanym u czytelnika tak szybką i znaczną zmianą jakości przypisywanej przez „ja” liryczne ukochanej, tkwi koncept fraszki Morsztyna (koncept to mający zadziwić czytelnika oryginalny pomysł formujący utwór poetycki zarówno pod względem budowy, jak i treści).

Autor opracowania: Aleksandra Smusz
Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Kontakt | Polityka prywatności