opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Do Hanny interpretacja

Omawiany liryk to fraszka dworska. Podmiotem lirycznym jest tu kochanek. Ujawnia się on w pierwszej osobie liczby pojedynczej, na co wskazuje zaimek mi. Mężczyzna skarży się na obojętność i oziębłość kobiety. Patrząc na diament z jej pierścienia, stwierdza, że jej serce jest twarde jak krzemień:

Na palcu masz dyjament, w sercu twardy krzemień.
 
Swoje zarzuty kieruje do Hanny, która pełni funkcję jego „ty” lirycznego.
 

 

Metafora, na której wspiera się utwór, zawiera ciekawą innowację frazeologiczną: o kimś nieczułym mówimy, że ma serce twarde jak kamień, tymczasem tutaj słowo kamień zastępuje krzemień, czyli rodzaj skały osadowej.
 
Hanna gotowa jest oddać partnerowi pierścień – być może zaręczynowy. Można to interpretować dwojako: postanowiła zerwać z ukochanym albo chce ofiarować mu coś drogocennego jako substytut miłości. Jednak mężczyzna pragnie uczuć Hanny:
 
Pierścień mi, Hanno, dajesz, już i serce przemień.
 
Na niniejszą fraszkę składają się dwa wersy, czyli dystych. Tworzy go trzynastozgłoskowiec o rymach parzystych (aa), dokładnych, żeńskich. Utwór charakteryzuje się niezwykłą lapidarnością.
 
Autor opracowania: Aleksandra Smusz
Dodaj swoją opinię:

Dzięki bardzo ;-)

17.10.2018 r.

GUD GUD PERFEKTO

19.11.2017 r. WIKTORIA MIŁOWSKA

Lol

21.10.2017 r. Uczennica

Naprawdę bardzo pomocne :)

18.03.2017 r. Julia

Bardzo mi pomogło. Super interpretacja!

07.02.2017 r. Kasia

Dobre nawet bardzo

06.02.2017 r. Mamut

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Kontakt | Polityka prywatności