Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Renesans » Jan Kochanowski » Pieśni Jana Kochanowskiego. Podsumowanie

Pieśni Jana Kochanowskiego. Podsumowanie

Jan Kochanowski pisał Pieśni przez wiele lat, jednak nie opublikował ich za życia, nie licząc kilku pojedynczych utworów. Dzieło to w całości ukazało się dopiero po śmierci poety, w roku 1586, nakładem Drukarni Łazarzowej w Krakowie, w opracowaniu Jana Januszowskiego. 

 
Na Pieśni Jana z Czarnolasu składa się dwuksiąg: Księgi pierwsze i Księgi wtóre, ale znajdziemy tam też utwory nieopatrzone numeracją, jak hymn Czego chcesz od nas, Panie czy Pieśń świętojańska o Sobótce. Pierwsza księga liczy 25, a druga 24 numerowane wiersze, przy czym zgodnie z tradycją wydawniczą hymn Czego chcesz od nas, Panie często włączany jest do Ksiąg wtórych jako Pieśń XXV.
 

W okresie renesansu w Polsce pieśń uważano za utwór przeznaczony do śpiewania. Inaczej wyglądało to w starożytności – wówczas pisano pieśni jako teksty do czytania. Kochanowski przeszczepił ten zwyczaj na grunt literatury polskiej.
 
Autor Trenów w swoich utworach w sposób kunsztowny łączy tradycję antyku z chrześcijaństwem oraz naszą rodzimą kulturą. Dzięki temu zyskał miano najwybitniejszego przedstawiciela renesansu w Polsce i jednego z najważniejszych twórców naszej literatury wszech czasów. Ponadto do jego największych osiągnięć należy stworzenie polskiego języka literackiego, czym utorował drogę przyszłym pokoleniom – miało to wielkie znaczenie w dobie odrodzenia, gdy polszczyzna nie była dostatecznie wykształcona, a za język kultury i nauki uważano łacinę.
 
Pieśni Kochanowskiego cechuje różnorodność tematyczna. W jej skład wchodzą:
 
1.   Liryka autotematyczna – poświęcona poezji i poecie (np. Pieśń XXIV z Ksiąg wtórych Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony).
 
1 2
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW