Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Renesans » Jan Kochanowski » Tren I (Wszytki płacze, wszytki łzy Heraklitowe)

Tren I (Wszytki płacze, wszytki łzy Heraklitowe)

Tren I to wstęp do całego cyklu. Stanowi wprowadzenie tematyczne i strukturalne dla niniejszego dzieła. Poeta przedstawia tragiczną sytuację, która stała się przyczyną powstania Trenów. Śmierć zabrała mu ukochaną córkę.

Podmiot liryczny jest ojcem, pełnym bólu i żalu po tak wielkiej stracie. „Niepobożna śmierć” pozbawiła go radości życia, nie pozostawiła nic, co byłoby pociechą. Dlatego w początkowych wersach osoba mówiąca w rozbudowanej apostrofie pragnie zwrócić ku sobie wszystkie rodzaje płaczu i symbole żałoby. Stają się one patronami cyklu Trenów, mają pomóc ojcu wyrazić w tych poetyckich utworach swoją rozpacz i wesprzeć go w traumatycznych doświadczeniach:

Wszytki płacze, wszytki łzy Heraklitowe

     I lamenty, i skargi Symonidowe,

Wszytki troski na świecie, wszytki wzdychania

     I żale, i frasunki, i rąk łamania,

Wszytki a wszytki zaraz w dom sie mój noście,

     A mnie płakać mej wdzięcznej dziewki pomoście.

Powyższe określenia płaczu, lamentu i smutku są względem siebie synonimiczne i stanowią z jednej strony popis erudycji renesansowego poety, z drugiej zaś służą podkreśleniu ogromu jego bólu. Do wyrażenia żalu został wezwany na pomoc Heraklit z Efezu – antyczny, grecki filozof, pesymista mówiący o ludzkiej niedoli, oraz Symonides – starożytny poeta, również pochodzący z Grecji, autor wzruszających, kunsztownych trenów. Ponadto podmiot mówiący przywołuje upersonifikowane, wezwane w 2 osobie liczby mnogiej „żale, frasunki, płacze, rąk łamania”. Nagromadzenie tego rodzaju elementów podkreśla, że śmierć jest powszechnie znanym tragicznym doświadczeniem, opisywanym wielokrotnie na kartach literatury. Równocześnie postaci Heraklita i Symonidesa zapowiadają filozoficzną tematykę Trenów.

1 2 3
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW