Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Renesans » Jan Kochanowski » Tren VIII (Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim)

Tren VIII (Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim)

Tren VIII to kolejny wiersz stychiczny (bez podziału na strofy), skupiający się głównie wokół tematu dotkliwej nieobecności niedawno zmarłego dziecka, Urszuli, córki poety. Utwór tworzy trzynastozgłoskowiec ze średniówką po siódmej sylabie (7+6). Występują w nim rymy żeńskie, dokładne, o układzie aabbcc (parzyste). Elementy te budują melodię utworu.

Problematyka trenu zbudowana jest na zasadzie kontrastu. Zostały w nim zestawione dwa obrazy domu Kochanowskich – jeden radosny, sprzed zgonu dziecka, drugi zaś przeraźliwie smutny, niemal całkowicie pusty. Owa pustka została pięknie ujęta w antytezie „pełno nas, a jakoby nikogo nie było”. Podmiot liryczny rozwija tę figurę:

Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim,

     Moja droga Orszulo, tym zniknienim swoim.

Pełno nas, a jakoby nikogo nie było:

     Jedną maluczką duszą tak wiele ubyło.

Tyś za wszytki mówiła, za wszytki śpiewała,

     Wszytkiś w domu kąciki zawżdy pobiegała.

Osoba mówiąca wprowadza czytelnika w nastrój wzruszających, bo pięknych i zarazem bolesnych wspomnień. Radość i spontaniczność, jakie wnosiła w życie domu niespełna trzyletnia dziewczynka, wzbogacała to miejsce o więcej energii i optymizmu, niż byli w stanie dać z siebie pozostali członkowie rodziny razem wzięci.

1 2
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW