Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Romantyzm » Juliusz Słowacki » Grób Agamemnona

Grób Agamemnona

Cisza, pustka i zimno, pośród których słychać we wspomnieniach dźwięk harfy, skłania do porównania jej z promieniem słońca, przebijającego się do grobowca. Dalszy opis zwiedzania okazałego grobu jest także bardzo kunsztowny.

Poeta eksponuje swoje wrażenia zmysłowe i uwzniośla podziwiane miejsce za pomocą skojarzeń z mitologią – nawet sieć pająka wydaje się tutaj nicią Arachny. Wiele elementów przypomina artyście o twórczości jego wielkiego mistrza, Homera, będącej pisarstwem absolutnie nieśmiertelnym, tak wielowątkowym i wciąż inspirującym, że ciągle promieniującym nowymi sensami. Te rozważania doprowadzają podmiot liryczny do refleksji o nim samym – przyznaje się on do swojej niedoskonałości. Robi to za pomocą metafory – próba dotknięcia harfy jest nieudanym aktem kreacji:

I wyciągnąłem rękę na ciemności,

By ją ułowić i napiąć i drżącą

Przymusić do łez i śpiewu i złości

Nad wielkiem niczém grobów i milczącą

Garstką popiołów: – ale w mojém ręku

Ta struna drgnęła i pękła bez jęku.

 

 

Tak więc – to los mój na grobowcach siadać

I szukać smutków błahych, wiotkich, kruchych.

To los mój senne królestwa posiadać,

Nieme mieć harfy i słuchaczów głuchych

Albo umarłych – i tak pełny wstrętu...

Na koń! chcę słońca, wichru, i tententu!

 

 

1 2 3 4 5 6 7
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW