Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Romantyzm » Juliusz Słowacki » Grób Agamemnona

Grób Agamemnona

Podmiot liryczny zwraca się bezpośrednio do Polski – wierzy w jej ideę, „anielską duszę”, która jest uwięziona, ale może zmartwychwstać po „kąpieli w styksowym mule”, a więc po doświadczeniu zniewolenia przypominającym śmierć.

Według niego ojczyzna może odzyskać wolność, gdy rodacy pozbędą się starych nawyków. Szlachta, dbająca głównie o własne potrzeby, zwłaszcza powiększanie majątku i rozrywki, musi czuć się odpowiedzialna za klęskę całego kraju. Osoba mówiąca dochodzi do wniosku, że ta warstwa społeczna – zamiast dbać o pozycję niegdyś silnej Polski – w nierozsądny sposób osłabiła pierwiastek narodowy, przejmując obce zwyczaje i maniery, a także tracąc swoją dumę. Poeta opowiada o tym obrazowo – przyrównuje dawną Rzeczpospolitą do pawia, a tę przegrywającą – do papugi:

Polsko! lecz ciebie błyskotkami łudzą;

Pawiem narodów byłaś i papugą;

A teraz jesteś służebnicą cudzą. –

Mimo surowej krytyki, na jaką zdobywa się poeta w tym utworze, nie zapomina on o własnych wyrzutach sumienia i przyznaje się do nich. Dręczy go fakt, że sam nie brał udziału w powstaniu listopadowym – podobnie zresztą jak wielu artystów, pozostających wówczas na emigracji, a namiętnie wzywających naród do zrywów:

Choć wiem, że słowa te nie zadrżą długo

W sercu – gdzie nie trwa myśl nawet godziny:

Mówię – bom smutny – i sam pełen winy.

1 2 3 4 5 6 7
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW