Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Romantyzm » Juliusz Słowacki » Twórczość Juliusza Słowackiego

Twórczość Juliusza Słowackiego

Juliusz Słowacki jest twórcą licznych wierszy, powieści poetyckich, poematów i dramatów. Za życia był przyćmiewany przez swojego równie utalentowanego konkurenta Adama Mickiewicza. Jego twórczość doceniono dopiero na przełomie XIX i XX wieku.

 

Tuż po debiucie w 1830 roku Słowacki dał się poznać jako autor utworów patriotycznych. W Paryżu wydał dwa tomy Poezji (1832), w których znalazły się też powieści poetyckie, m.in. Arab, Mnich i Żmija.

W Genewie artysta opublikował trzeci tom Poezji, słynne liryki Rozłączenie i Sumnienie, poemat miłosny W Szwajcarii oraz trzy nowatorskie dramaty: Kordiana (1833) Balladynę (1834) i Horsztyńskiego (1835). W Kordianie Słowacki polemizuje z twórczością Mickiewicza, podejmując również problematykę historiozoficzną. Proponuje on zupełnie inne spojrzenie na tematy moralności, władzy, obowiązku i metod dążenia do wyzwolenia narodu. Mesjanizmowi Mickiewicza przeciwstawiony jest w Kordianie winkelriedyzm.

1 2
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW