Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Współczesność » Krzysztof Kamil Baczyński » Mazowsze

Mazowsze

Mazowsze od dawna bywało tematem polskiej poezji. Nasi romantycy często opiewali jego sielski pejzaż. Idylliczność ta nie zanikała nawet wtedy, gdy w pięknych obrazach jawił się cień działań zbrojnych.

 

U Baczyńskiego dzieje się inaczej. Adresatem jego wypowiedzi jest mazowiecka ziemia, przedstawiona z dużą dozą sentymentu. Zostaje przywołana, ponieważ była świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń z różnych okresów naszej historii. Piaszczyste mazowieckie tereny przyjmowały kolejne pokolenia ofiar i przechowywały pamięć o walczących oraz heroizmie ich postaw. Charakterystyczne dla Polaków przywiązanie do Mazowsza staje się tragiczne, bo wynika z niego konieczność obrony ziemi, którą się ukochało.

 

Utwór składa się z siedmiu wyodrębnionych graficznie części. Zawierają one sygnały powstań i wojen w porządku chronologicznym. Podmiot liryczny spaja klamrą czas powstań: listopadowego i styczniowego oraz grozy drugiej wojny światowej. Przeszłość przywołuje za pomocą wizji typowych dla estetyki romantyzmu. Dzięki nim może otworzyć przestrzeń narodowej pamięci i wielkich wydarzeń. Czasy te każą wierzyć, że to, co minione, nie odeszło bezpowrotnie, lecz żyje w świadomości narodu, który po raz kolejny musi walczyć o swą wolność. Tradycja ta w rozumieniu romantycznym to odwołanie do ideologii mesjanizmu i martyrologii. Poeta przywołuje chwalebne obrazy z historii narodu, by zestawić je ze znaną sobie teraźniejszością, w której dominuje przerażająca masowość śmierci.

 

 

Pierwszą część utworu rozpoczynają słowa, pełniące funkcję klucza otwierającego świat wewnętrzny wiersza:

 

Mazowsze. Piasek, Wisła i las.

 

Poeta sygnalizuje nimi główne elementy mazowieckiej scenerii, by później przejść do przedstawiania bardziej szczegółowych obrazów. Podkreśla przy tym swój emocjonalny stosunek do tamtejszej ziemi i jej piękno:

 

Mazowsze moje. Płasko, daleko –

pod potokami szumiących gwiazd,

pod sosen rzeką.

 

1 2 3 4 5 6
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Mam już tyle lat, że nie pamiętam analizy tego wiersza K.K.Baczyńskiego na lekcjach języka polskiego w liceum. Jest to jednak mój ulubiony wiersz tego poety (chociaż liryki do Basi uwielbiam). Ukłony w stronę autora (a właściwie autorki) opracowania.

27.10.2014 r., IP: 83.31.109.165 dora

nie jestem polonistką ale wydaje mi się że świetnie napisane i też bym tak chciała umieć wyczytać to z tekstu normalnie podziwiam

04.11.2013 r., IP: 77.113.120.2 nieznajoma

Bardzo dobrze opracowany wiersz :) Więcej takich stron i tak rzetelnej pracy :)

30.11.2011 r., IP: 83.26.85.253 Brydzia

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW