Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Współczesność » Krzysztof Kamil Baczyński » Z lasu

Z lasu

Wiersz składa się z sześciu zwrotek, spośród których każda odznacza się kunsztownym splotem współdźwięczności opartej na zgodności samogłosek.

 

Tytułowy las wskazuje na przestrzeń, w której znajduje się bohater wiersza – jest nią miejsce udzielające schronienia walczącym. Zarazem staje się ono metaforą wojennego świata. Osoba mówiąca jest przedstawicielem pokolenia Kolumbów – ludzi urodzonych w latach 20. ubiegłego wieku, dorastających w codzienności drugiej wojny światowej i aktywnie włączających się w konspirację.

 

Leśny teren uosabia wszystko, co niebezpieczne –  w wyobrażeniu „ja” lirycznego to przerażająca grozą i nieustannie zwiększająca się otchłań, wypełniona przerażającym krzykiem:

 

Las nocą rośnie jak jezior poszum.

Droga kołysze we mchu, we mchu.

Ciężkie kolumny mroku się wznoszą.

Otchłanie puste z ciemności płoszą

krzyk zły, wysoki jak ze snu.

 

Obraz z pierwszej strofy charakteryzuje się dynamiką, uzyskaną dzięki wykorzystaniu powtórzeń i użyciu czasowników oznaczających ruch: las rośnie, droga kołysze się, mrok wznosi się, otchłanie płoszą. Wykorzystanie tego rodzaju zabiegów także w dalszej części utworu sprawia, że dynamizm ten zostaje utrzymany na przestrzeni całego tekstu.

 

Druga zwrotka przedstawia żołnierzy wraz z ich militariami:

 

A dołem potok ludzi i wozów

i broni chrzęst we mgle, we mgle.

 

Sceneria, w której znajdują się walczący, charakteryzuje się wizyjnym, monumentalnym typem obrazowania:

 

Spod stóp jak morze wydęte grozą

nieujarzmiona piętrzy się ziemia

 i głosy ciemne leżą w przestrzeniach

jak to, co czeka obce i złe.

 

1 2 3
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW