Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Dwudziestolecie międzywojenne » Maria Pawlikowska-Jasnorzewska » La precieuse

La precieuse

Miniatura poetycka La precieuse (za fr. la precieuse – elegantka, wykwintnisia) przedstawia ironiczny wizerunek kobiety, typowej wielkomiejskiej elegantki. Osoba mówiąca w wierszu zdaje relację z obserwacji tytułowej wykwintnisi:

 

 Widzę cię, w futro wtuloną,

 wahającą się nad małą kałużą

z chińskim pieskiem pod pachą, z parasolem i z różą…

I jakżeż ty zrobisz krok w nieskończoność?

 

 

Wtulona w futro postać, której atrybutami są chiński piesek, parasol i róża, okazuje się na tyle bezradna, że nie potrafi przejść przez małą kałużę. Stąd pełne szyderstwa pytanie podmiotu lirycznego: i jakżeż ty zrobisz krok w nieskończoność? Opis tej codziennej sytuacji zostaje zatem zwieńczony pytaniem-puentą o charakterze niemalże egzystencjalnym: w jaki sposób tak delikatnej istocie, dla której wyzwanie stanowi przejście przez kałużę, przyjdzie stawić czoło sprawom ostatecznym? Kwestia ta nie pozostaje jednak rozstrzygnięta.

 

Wiersz ten jest typową dla techniki pisarskiej Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, oszczędną w słowach poetycką miniaturą z zaskakująca puentą.

 

(z tomu Pocałunki, 1926)


Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

ładnie zinterpretowane, polecam

07.04.2015 r., IP: 5.172.247.242 Krzysiek

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW