Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Renesans » Mikołaj Sęp Szarzyński » Mikołaj Sęp Szarzyński - poeta współczesny

Mikołaj Sęp Szarzyński - poeta współczesny

 
Mikołaja Sępa Szarzyńskiego czytamy w dzisiejszych czasach chętnie i często, a nawet z dużą – jak na staropolskiego poetę – atencją. Szukając przyczyn jego „powodzenia” wśród współczesnych czytelników, trzeba zwrócić uwagę na podobieństwo jego poezji do wzorców oraz wymagań stawianym artystom w naszych czasach.
 

 
Ciekawie na ten temat wypowiada się Gruchała, toteż poświęćmy nieco więcej miejsca jego opinii:
 
Musi istnieć coś w rodzaju atmosfery wspólnej jemu i dzisiejszym jego czytelnikom. Jej elementami są niewątpliwie gwałtowność i niepokój właściwe zarówno wykreowanemu przezeń bohaterowi, jak i sposobowi wyrażania myśli przez podmiot mówiący jego wierszy. W czasach dalekich od klasycznego ładu i straszonych katastroficznymi wizjami ktoś widzący świat jako pole walki jednostki o własne – użyjmy tego archaicznego słowa – zbawienie staje się bliski właśnie dzięki metafizycznym, czyli ponadczasowym elementom swego dyskursu. Nie bez znaczenia dla ożywionej recepcji Sępa jest chyba także personalizacja przeżyć religijnych widoczna w kręgach, które stanowią potencjalną publiczność czytającą jego poezję; bohater Rytmów staje przed Bogiem sam, a tak zapewne wyobraża sobie swą sytuację wielu ludzi współczesnych. Jeszcze inny czynnik przyciągający uwagę do Sępa – to zamiłowanie postmodernistycznego konsumenta kultury do konstrukcji wyrafinowanych, wymagających wysiłku nie pozbawionego elementu gry: trudny wiersz Szarzyńskiego jest propozycją zaspokajającą podobne potrzeby[1].
           

 Ów badacz wymienia trzy czynniki, dzięki którym Sęp jawi się nam dziś jako „poeta współczesny”. Są nimi przeświadczenie o niepewności istnienia, indywidualizacja przeżyć religijnych oraz interesujący sposób budowania wypowiedzi – wymagający aktywnej współpracy czytelnika.

           
Rzeczywiście. Szarzyński bał się życia, które mogło go wciągnąć w swe podstępne wiry. Bezmiar grzechu, nicość świata, wewnętrzne skłócenie człowieka – Rytmy wypełniają prawie wyłącznie te ponure tematy. Wspomniane aspekty poezji Sępa tworzą niezwykle pojemną metaforę uogólniającą los ludzi XX czy XXI wieku – uwikłanych w konflikty wrogiego im świata i dramatycznie osamotnionych w swoich rozterkach. Bliskość wierszy Mikołaja Szarzyńskiego odczuwamy głównie dlatego, że zajmuje się on wielkimi zagadnieniami życia nas wszystkich. Janusz Stanisław Pasierb, dostrzegając te właściwości Sępowej liryki, nazywa autora Rytmów „poetą egzystencjalnym”[2].
 
1 2
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW