Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Średniowiecze » Przecław Słota » Informacje o autorze

Przecław Słota - informacje o autorze

Przecław Słota z Gosławic (ur. ok. 1375, zm. 1419) – szlachcic pochodzący z ziemi łęczyckiej, burgrabia i podstarości poznański w latach 1398-1400. Związany z dworem Tomka z Węgleszyna, podczaszego krakowskiego i starosty wielkopolskiego.

 

Przypisywane mu jest autorstwo pierwszego świeckiego i jednocześnie pierwszego podpisanego nazwiskiem (bądź przydomkiem) tekstu w literaturze polskiej – wiersza O zachowaniu się przy stole (funkcjonującego również pod tytułem O chlebowym stole). Utwór ten powstał na początku XV w.

 

 

 

 

 

 

Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW