3 sposoby, które sprawią, że nauka do matury będzie łatwiejsza

Przygotowania do matury zdecydowanie nie należą do najłatwiejszych zadań w życiu młodego człowieka. Czasami nawet najlepsze materiały i podręczniki zdają się nie być wystarczające. Jeśli też masz takie odczucia, sprawdź, w jaki sposób możesz sobie ułatwić cały proces, tak, aby nauka była przyjemnością.

Śpij co najmniej 6 godzin dziennie

Regularny sen jest niezwykle ważny dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Przyczynia się do lepszego funkcjonowania organizmu, poprawia jego zdolności poznawcze oraz pozytywnie wpływa na samopoczucie. Kiedy przygotowujesz się do matury, musisz zdobyć dużą ilość wiedzy w krótkim czasie. Dlatego też sen jest kluczowy dla Twojej pamięci. Ponadto podczas odpoczynku mózg przetwarza i konsoliduje zdobytą w ciągu dnia wiedzę. Jego brak, a zwłaszcza regularny niedobór, prowadzi do drastycznego spadku koncentracji. 

Warto zaznaczyć, że 6 godzin snu dziennie to wartość minimalna, która pozwala zachować poprawne funkcjonowanie organizmu. Dla wielu osób potrzeba ta może być wyższa, jednak to zależy od danego człowieka Pamiętaj, że zarywanie nocy jest jednym z najgorszych nawyków, jakie można wykształcić w czasie przygotowań do matury.

Trzymaj materiały do nauki pod ręką

Dlaczego warto mieć pomoce przygotowujące do matury zawsze pod ręką? Przykładowo, jeśli masz karty ze słówkami, których chcesz nauczyć się na pamięć, to dobrze jest trzymać je w pobliżu miejsca, gdzie zwykle spędzasz czas. W ten sposób w każdej chwili możesz je wziąć i powtórzyć kilka nowych zagadnień. To nie tylko przyśpieszy naukę, ale także utrzyma Twoją motywację na odpowiednim poziomie. Gdy będziesz mieć materiały w zasięgu ręki, łatwiej będzie Ci się zmotywować się do nauki i uniknąć rozpraszających czynników. Dodatkowo trzymanie notatek w jednym miejscu sprawi, że nigdy nie stracisz czasu na ich szukanie.

Nagradzaj się za przyswojenie partii wiedzy

Nagrody działają na mózg poprzez wyzwalanie endorfin, które są substancjami odpowiedzialnymi za odczuwanie przyjemności. Jeśli zaczniesz wykorzystywać tę metodę, Twój mózg będzie kojarzyć naukę z pozytywnymi emocjami. Warto to wykorzystać, ponieważ to z kolei skłoni Cię do kontynuowania edukacji oraz pozytywnie wpłynie na motywację do dalszego działania. Ważne jest, aby nagradzanie się było dostosowane do indywidualnych preferencji i stylu uczenia się każdej osoby. Dla jednego nagrodą może być pozwolenie sobie na godzinę grania w ulubioną grę komputerową, dla innego – ulubiona przekąska. Zastanów się, co sprawdzi się w Twoim przypadku.

fot: adobe stock

Dodaj komentarz