opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
William Szekspir - najważniejsze informacje o autorze
William Szekspir (ang. William Shakespeare) ur. w 1564 r. w Stratford-upon-Avon, zm. w 1616 r., tamże) – dramaturg angielski, poeta, aktor. Uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej, reformatorów teatru oraz wybitnego twórcę wszechczasów, choć... (pozostało znaków: 3069)
Makbet - informacje ogólne
Data powstania: prawdopodobnie 1606 rok. Data pierwszej publikacji (wystawienia na scenie): 1623 rok. Epoka: renesans, epoka elżbietańska. Rodzaj: dramat. Gatunek: tragedia. Czas i miejsce akcji: Szkocja/ Anglia, średniowiecze (najprawdopodobniej wiek XI). Bohaterowie: Dunkan &nda... (pozostało znaków: 824)
Okoliczności powstania Makbeta
Niewiele wiadomo na temat okoliczności powstania Makbeta. Badacze mają problemy z określeniem dokładnej daty ukończenia dzieła. Posługując się analogią, szukając wzmianek o premierze Makbeta w źródłach literackich, ustalono, że dramat Szekspira najprawdopodobniej powstał w 1606 roku. Z pewn... (pozostało znaków: 2961)
Czas i miejsce akcji Makbeta
Akcja Makbeta rozgrywa się w XI wieku w Szkocji (w jednej ze scen w Anglii). Biorąc pod uwagę źródła historyczne, można przyjąć, że opisane wydarzenia rozpoczynają się około roku 1040. Wtedy to doszło do autentycznego morderstwa króla Dunkana przez jego generała Makbeta. Według Kroni... (pozostało znaków: 1288)
Makbet - plan wydarzeń
1. Rozmowa Czarownic. 2. Bitwa z Norwegami i zasługi Makbeta. 3. Spotkanie Czarownic przez Makbeta i Banka. 4. Przepowiednia Czarownic. 5. Mianowanie Makbeta tanem Kawdoru. 6. Pomysł zabicia Dunkana. 7. Zaproszenie króla do zamku Makbeta. 8. Okrucieństwo i bezwzględność Lady M... (pozostało znaków: 1170)
Makbet - streszczenie
Streszczenie krótkie Wojska szkockie prowadzą wojnę z Norwegami. W bitwie bardzo zasłużył się Makbet oraz jego przyjaciel Banko. Powracającym z pola bitwy oficerom ukazują się trzy wiedźmy. Przepowiadają Makbetowi, że zostanie tanem Kawdoru, natomiast dzieci Banka będą przyszłymi kr&oacut... (pozostało znaków: 14950)
Charakterystyka Makbeta
Makbet: * dowódca wojskowy, tan Glamis, tan Kawdoru, *znakomity żołnierz, odważny, * bardzo ambitny (to głownie ambicja jest powodem popełnionych przez niego zbrodni), *planuje zabić Dunkana, jednak toczy wewnętrzną walkę ze sobą, początkowo czuje wstręt do zbrodni: To nadprzyrodz... (pozostało znaków: 1655)
Makbet jako bohater tragiczny
Tan Kawdoru jest postacią, której nie można poddać jednoznacznej ocenie. Początkowo wzdryga się na myśl o zamordowaniu władcy. Dręczą go wyrzuty sumienia i rozterki natury moralno-etycznej. Nie można też zapomnieć, że podczas bitwy pod Forres Makbet jawi się jako wierny, odważny i oddany ry... (pozostało znaków: 1257)
Charakterystyka Lady Makbet
Lady Makbet: *inteligentna, *fałszywa i obłudna, *perfidna, z niezwykłą precyzją planuje morderstwo Dunkana, *opanowana i zdeterminowana, z zimną krwią zabija strażników króla, następnie udaje omdlenie, gdy na jaw wychodzi śmierć Dunkana, *famme fatale, *gardzi słabością... (pozostało znaków: 766)
Charakterystyka Banko
Banko: *dowódca wojskowy, wsławił się podczas bitwy z Norwegami w okolicy Forres, *ojciec Fleance’a, *honorowy, prawy, *wierny kodeksowi rycerskiemu, *ostrzega Makbeta przed chęcią posiadania władzy, *podejrzewa Makbeta o popełnienie zbrodni, *ginie z rąk zbrodniarzy wyn... (pozostało znaków: 61)
Charakterystyka Dunkana
Dunkan: *król Szkocji, *dobry monarcha, *ojciec Malkolma oraz Donalbeina, *ustanawia Malkolma swoim następcą, *ginie z rąk Makbeta. Główne cechy: król Szkocji, prawy (pozostało znaków: -195)
Charakterystyka Malkolma
Malkolm: *syn Dunkana, następca tronu, *inteligentny, podejrzewa, że jego życie może znaleźć się w niebezpieczeństwie – wyjeżdża do Anglii, *od początku nie ufa Makbetowi, *z pomocą wojsk angielskich obala Makbeta i zostaje nowym królem.   Główne cechy: dobry,... (pozostało znaków: -72)
Charakterystyka Makdufa
Makduf: *pan szkocki, *wierny poddany – zostawia żonę i dzieci, aby wyjechać do Anglii i pomóc Malkolmowi, *nie ufa Makbetowi, *właściciel zamku w Ivness, *jego rodzina ginie z polecenia Makbeta, *obiecuje Makbetowi zemstę, *w pojedynku zabija Makbeta, głowę zbrodniarza... (pozostało znaków: -20)
Charakterystyka Lady Makduf
Lady Makduf: *nie ufa mężowi, nie pochwala jego wyjazdu do Anglii, * w rozmowie z synem wyraża się niepochlebnie o Makdufie, traktuje go jak nieżywego, *nie wierzy w ostrzeżenie nieznajomego, *wraz z dziećmi zostaje zabita na polecenie Makbeta. Główne cechy: nieufna. (pozostało znaków: -105)
Charakterystyka czarownic z Makbeta
Hekate i Czarownice: *szerzą zło na świecie, *brzydkie: Banko Dalekoż jeszcze do Forres? Ale któż są Te tam postacie wywiędłe i szpetne? Nie zdają się mieć nic wspólnego z ziemią, Są jednak dla niej. Czy jesteście żywe? Zdolne na ludzką mowę odpowiedzieć? Zdawałoby... (pozostało znaków: 326)
Makbet - najważniejsze cytaty
O odwadze Makbeta: (…) Dzielny nasz Makbet, gardząc szalą szczęścia; Mieczem, dymiącym krwią jak kadzidłem, Torując sobie drogę wśród zastępów, Przedarł się aż do zdrajcy i dopóty Nieubłagane zadawał mu cięcia Aż go rozrąbał od czaszki do szczęki I gło... (pozostało znaków: 2673)

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Kontakt | Polityka prywatności