opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
Molier - najważniejsze informacje o autorze
  Molier, właściwie Jean Baptiste Poquelin (ur. 15 stycznia 1622 w Paryżu, zm. 17 lutego 1673), najwybitniejszy komediopisarz francuski, aktor, dyrektor teatru.     Z pochodzenia był mieszczaninem. Ukończył studia prawnicze, jednak nie pracował w zawodzie. W 1643 r. wraz... (pozostało znaków: 2897)
Skąpiec - informacje wstępne o utworze
Czas powstania i pierwszego wystawienia na scenie: 1668 rok. Epoka: barok (klasycyzm francuski). Rodzaj: dramat. Gatunek: komedia charakterów (w pięciu aktach). Czas i miejsce akcji: druga połowa XVII w., Paryż, dom Harpagona. Dokładny czas rozgrywanych wydarzeń nie jest podany, co... (pozostało znaków: 720)
Aulularia Plauta jako inspiracja Moliera do napisania Skąpca
Molier, pisząc Skąpca, inspirował się niedokończoną łacińską komedią rzymskiego dramaturga Plauta z II w. p.n.e. pt. Aulularia. Aulularia to historia Eukaliona, starego skąpca, dla którego najważniejszy jest posiadany skarb – znaleziona przez niego szkatułka ze złotem. Wszystkie pla... (pozostało znaków: 1347)
Skąpiec - kompozycja
Skąpiec to komedia w pięciu aktach napisana prozą. Molier zgodnie z zasadami swojej epoki nawiązuje do klasycyzmu, przestrzegając zasad jedności miejsca i czasu. W utworze brak jednak jedności akcji, gdyż ma ona charakter wielowątkowy. Uwagę zwraca wątek główny, związany ze skąpstwem tytu... (pozostało znaków: 1317)
Skąpiec - plan wydarzeń
AKT I 1. Rozmowa Elizy z Walerym na temat ich potajemnego związku oraz obawy dziewczyny dotyczące uczuć ukochanego i surowości ojca. 2. Deklaracja Walerego, który chce użyć podstępu i manipulacji w celu przekonania Harpagona do jego i Elizy planów małżeńskich. 3. Kleant w rozmo... (pozostało znaków: 2277)
Skąpiec - streszczenie
Skąpiec - streszczenie krótkie AKT I Komedię otwiera rozmowa Elizy z Walerym na temat ich potajemnego związku. Dziewczyna obawia się niestałości uczuć ukochanego. Martwi ją to, że młodzieniec może okazać się nieszczery w swoich intencjach, podczas gdy ona bezgranicznie mu ufa i zawierza... (pozostało znaków: 27747)
Wątek miłosny w Skąpcu
W Skąpcu wątek miłosny odnosi się aż do trzech par: Walery i Eliza. Poznają się przypadkowo, gdy Walery ratuje Elizę przed utonięciem. Od tej pory młodzieniec, który nie wyjawia swojego pochodzenia, jest traktowany jak domownik i pełni funkcję zarządcy w majątku Harpagona. Młodzi kochaj... (pozostało znaków: 3589)
Harpagon - charakterystyka bohatera
- To tytułowy bohater, bogaty mieszczanin, wdowiec, ojciec Kleanta i Elizy; - ma 60 lat, dokucza mu kaszel z powodu astmy, ale nie brak mu energii do działania, zwłaszcza gdy w grę wchodzą pieniądze; - jest uosobieniem chciwca i sknery, człowieka owładniętego żądzą zysku;   - jako zam... (pozostało znaków: 2466)
Kleant - charakterystyka bohatera
- To syn Harpagona i brat Elizy; - jest typowym młodzieńcem pochodzącym z bogatego, mieszczańskiego domu, lubującym się w rozrywkach i modnych strojach, z tą jednak różnicą, że z powodu skąpstwa ojca zarabia na siebie sam, grając w karty i zapożyczając się u kupców; - cechuje go... (pozostało znaków: 1037)
Eliza - charakterystyka bohaterki
- Jest córką Harpagona, siostrą Kleanta i ukochaną Walerego; - straciła matkę, której bardzo jej brakuje. Cierpi z powodu tego, że jest niekochana przez ojca. Harpagon robi wszystko, by jak najmniejszym kosztem pozbyć się jej z domu. Decyduje się wydać ją za mąż za bogatego wdowca... (pozostało znaków: 1808)
Marianna - charakterystyka bohaterki
- Początkowo zostaje przedstawiona jako młoda kobieta, która od niedawna mieszka w okolicy wraz z chorą matką. Pod koniec akcji utworu okazuje się, że to córka Tomasza d’Alburci (Anzelma). Wraz z matką w cudowny sposób ocalała z rozbitego statku. Kobiety zostały porwane... (pozostało znaków: 993)
Walery - charakterystyka bohatera
- To cudownie odnaleziony syn Tomasza d’Alburci (Anzelma); - uratował życie tonącej Elizie. Dziewczyna sprowadza go do majątku Harpagona i odtąd zostaje on rządcą, jest traktowany jak domownik; - ukrywa swoje pochodzenie nawet przed Elizą. Zachowuje się w sposób tajemniczy –... (pozostało znaków: 874)
Anzelm - charakterystyka bohatera
- Początkowo zostaje przedstawiony jako stary i bogaty wdowiec, który godzi się pojąć Elizę za żonę – mimo że ta nie posiada posagu.   Potem okazuje się, że Anzelm to Tomasz d’Alburci, człowiek zaginiony przed dziesięcioma laty podczas katastrofy statku, a także ojciec... (pozostało znaków: 307)
Frozyna - charakterystyka bohaterki
- Jest pośredniczką w zawieraniu znajomości; - to kobieta w średnim wieku, mająca dużą wiedzę o życiu. Jest obrotna i dość przebiegła; - cechuje ją niezależność materialna. Jak mało która kobieta w jej czasach potrafi samonie na siebie zarobić, choć wykorzystuje przy tym ludzkie słabośc... (pozostało znaków: 655)
Jakub - charakterystyka bohatera
- Pracuje w domu Harpagona jako kucharz i stangret; - podporządkowuje się woli gospodarza; - zna swój fach, ale nie może normalnie wykonywać powierzonych mu obowiązków, bo pan domu nie daje na nic pieniędzy; - jawnie sprzeciwia się Harpagonowi w obronie koni, ponieważ jest przy... (pozostało znaków: 697)
Strzałka - charakterystyka bohatera
- To oddany lokaj Kleanta; - posiada podejrzane kontakty i cechuje go spryt. Przyznaje, że nie raz wywinął się spod szubienicy; - śmieje się z Harpagona i lekceważy go;   - chce zemścić się na swoim chlebodawcy za skąpstwo i złe traktowanie – dlatego postanawia ukraść szkatułkę;... (pozostało znaków: 265)
Cechy komedii Molierowskiej na przykładzie Skąpca
- Synkretyzm gatunkowy – Skąpiec zawiera elementy typowe dla farsy (wartka akcja, komizm sytuacyjny, komizm słowny), komedii dell’arte (improwizacja, komizm charakteru, wykorzystanie bohaterów, którzy prezentują określone typy ludzkie), satyry społecznej (krytykującej ską... (pozostało znaków: 747)
Skąpiec - najważniejsze cytaty
Eliza do Walerego o mężczyznach: W słowach wszyscy mężczyźni podobni są do siebie; czyny dopiero odsłaniają różnice.   Walery do Elizy o naturze ludzkiej: (…) aby pozyskać sobie ludzi, nie ma lepszej drogi, niż stroić się we własne ich skłonności, przejmować się ich mnie... (pozostało znaków: 1373)

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Kontakt | Polityka prywatności