Opowieść wigilijna – motywy literackie

Motyw śmierci

Wspomniana już śmierć siostry, Anny, mocno wpływa na bohatera. Nie utrzymuje kontaktu z jej synem, choć nie ma on innych krewnych. Co przypomina Scrooge’owi duch przeszłych świąt, była ona dla niego bardzo ważna, o czym zapomniał. Pogoń za pieniądzem sprawiła, że na dalszy plan odeszły wszystkie relacje.

Jakub Marley, wspólnik Ebenezera, także nie żyje, prawdopodobnie od kilku lat. Mimo to firma nadal pozostaje pod szyldem z jego nazwiskiem. Wynika to głównie z niezaangażowania Scrooge’a w sprawy bieżące, jednak był on dla niego bliskim przyjacielem, co także może pokazywać chęć uczczenia jego pamięci przynajmniej w ten sposób. 

Motyw fantastyczny

W utworze pojawia się wiele elementów fantastycznych. Do głównego bohatera przychodzi duch przyjaciela, który opowiada mu o cierpieniu, jakie przeżywa po śmierci. Później pojawiają się również jeszcze trzy duchy. Przenosi się z nimi w czasie do przeszłości, pokazuje wydarzenia, których nie mógł być świadkiem z teraźniejszego Bożego Narodzenia oraz przedstawia, jak prawdopodobnie będą wyglądały przyszłe święta. Spotkanie z nimi pozwala Ebenezerowi na przemianę i ponowne cieszenie się życiem. 

Dodaj komentarz

x