opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
Sofokles - najważniejsze informacje o autorze
Sofokles (ur. ok. 496 r. p.n.e. w Kolonos, zm. w 406 r. p.n.e. w Atenach) – uważany za największego, obok Ajschylosa i Eurypidesa, tragika starożytnej Grecji; polityk, dowódca wojskowy i kapłan. Był jednym z najbardziej szanowanych obywateli ateńskich, czczony jako wybitna osobowość z... (pozostało znaków: 2207)
Król Edyp - informacje wstępne o utworze
Epoka: starożytność. Rodzaj: dramat. Gatunek: tragedia klasyczna.   Czas akcji: starożytność, przedstawione wydarzenia dzieją się w ciągu jednego dnia. Miejsce akcji: plac przed pałacem królewskim w Tebach. Bohaterowie: - Edyp, - Kapłan, - Kreon, - Chór Teban... (pozostało znaków: 189)
Król Edyp - czas i miejsce akcji
W Królu Edypie, podobnie jak we wszystkich tragediach trylogii sofoklejskiej, zachowana jest zasada trzech jedności: miejsca, czasu i akcji. Choć w utworze brak określenia pory dnia, przyjmuje się, że akcja zaczyna się o świcie, a kończy o zmierzchu. Przedstawione wydarzenia rozgrywają się... (pozostało znaków: 249)
Teatr w starożytnej Grecji
Źródłem teatru greckiego są tradycyjne obrzędy religijne, zwłaszcza związane z obchodami ku czci Dionizosa, a jego początki sięgają VI w. p.n.e. Jedna z hipotez głosi, że Dionizje Wielkie (miejskie) dały początek tragedii, a Dionizje Małe (wiejskie) – komedii. Kult Dionizosa, choć n... (pozostało znaków: 1891)
Cechy tragedii antycznej
Tragedie antyczne skonstruowane były według ściśle określonych reguł. Arystoteles szczegółowo opisuje w Poetyce, e z IV w. p.n.e., w którym przedstawia zasady obowiązujące w poszczególnych gatunkach literackich. Ośrodek akcji tragedii stanowi konflikt tragiczny, wynikający ze... (pozostało znaków: 3115)
Jak wyglądał teatr w antycznej Grecji
Pierwsze greckie sztuki odgrywano na agorze, czyli głównym placu miejskim, na którym wznoszono prowizoryczne drewniane konstrukcje. Prawdopodobnie w wyniku częstego ich załamywania się i śmierci wielu osób około 499-490 r. p.n.e. zdecydowano o przeniesieniu widowisk teatralnyc... (pozostało znaków: 1511)
Mit o Labdakidach i jego wykorzystanie w Królu Edypie
Historia rodu Labdakidów należy do mitów tebańskich i stanowiła inspirację dla Sofoklesa do napisania Antygony. Lajos, król Teb i syn Labdaka, usłyszał w wyroczni delfickiej przepowiednię. Według Pytii miał on umrzeć z ręki własnego syna, który następnie ożeni się ze... (pozostało znaków: 3078)
Król Edyp - plan wydarzeń
1. Tebańczycy proszą Edypa o uwolnienie miasta od zarazy. 2. Kreon przybywa z nakazem wyroczni, dotyczącym odnalezienia i pomszczenia mordercy Lajosa. 3. Edyp zobowiązuje się za wszelką cenę odszukać zbrodniarza. 4. Edyp przeklina mordercę Lajosa.     5. Tyrezjasz ujawnia, że... (pozostało znaków: 834)
Król Edyp streszczenie
Streszczenie krótkie Przed Edypem, władcą Teb, gromadzi się lud dotknięty zarazą, w imieniu którego przemawia kapłan, prosząc o pomoc. Poruszony tą sytuacją król postanawia zasięgnąć rady wyroczni i wysyła w tym celu Kreona, swojego szwagra, do Pytii – wieszczki w De... (pozostało znaków: 11023)
Edyp - charakterystyka bohatera
- Tytułowy bohater, występuje w tragedii jako władca Teb, mąż Jokasty, ojciec czworga dzieci, szwagier Kreona; - po raz pierwszy pojawia się w momencie, kiedy lud prosi go o pomoc w związku z nękającą miasto zarazą;   - urodził się jako syn Lajosa i Jokasty, ale z powodu przepowiedni, k... (pozostało znaków: 2839)
Jokasta - charakterystyka bohaterki
- Wdowa po Lajosie, żona i matka Edypa, z którym ma czworo dzieci; - podobnie jak Edyp jest postacią tragiczną – nie udaje jej się uciec od przeznaczenia i spotyka ją okrutny los; - przyjmuję postawę zdroworozsądkową, wyżej ceni rozum niż przepowiednie wróżbitów, czy... (pozostało znaków: 579)
Kreon - charakterystyka bohatera
- Brat Jokasty, szwagier Edypa; - jest lojalny wobec władcy;   - został niesłusznie oskarżony o spisek z Tyrezjaszem, co było dla niego wielkim ciosem, ale nie chowa urazy do króla. Zarzuca mu jedynie brak rozwagi i formułowanie zbyt pochopnych sądów. Podczas klęski przych... (pozostało znaków: 214)
Tyrezjasz - charakterystyka bohatera
- Niewidomy wróżbita, starzec posiadający dar przepowiadania przyszłości, służył radą nie tylko Edypowi, ale także Lajosowi (wiele lat temu); - cieszy się zaufaniem i szacunkiem Tebańczyków – stąd chór mówi królowi, aby zasięgnął opinii starca;  ... (pozostało znaków: 359)
Obrona Edypa
Edyp, choć popełnił zbrodnię ojcobójstwa i kazirodztwa, nie może być uznany za winnego tych czynów, gdyż był ich zupełnie nieświadomy. Kiedy tylko usłyszał od wyroczni straszliwą przepowiednię, że zabije swojego ojca i ożeni się z własną matką, zrobił wszystko, by tego uniknąć: opu... (pozostało znaków: 1210)
Problematyka moralna Króla Edypa
Od najdawniejszych czasów w problematyce literatury greckiej uwagę zwracały zagadnienia ostateczne, a w szczególności idea przyonego każdemu człowiekowi takiego właśnie, a nie innego losu, który jest uwarunkowany prawami boskimi – zagadkowymi i nieodgadnionymi. Sofokle... (pozostało znaków: 1307)
Król Edyp - najważniejsze cytaty
Kreon o wróżbie usłyszanej w wyroczni delfickiej: Febus rozkazał stanowczo, abyśmy Ziemi zakałę, co w kraju się gnieździ, Wyżęli i nie znosili jej dłużej.     Edyp przyrzeka znaleźć i ukarać mordercę:   Z wami ja wspólnie siły złączonemi Spłacę dług b... (pozostało znaków: 2237)

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Kontakt | Polityka prywatności