Poszukiwanie szczęścia a poczucie spełnienia. W pracy odwołaj się do: lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.

Ciekawym aspektem życia ludzkiego jest myśl, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy w stanie zgodzić się co do tego, że szukamy szczęścia, jednak mało kto z nas potrafiłby to szczęście zdefiniować. Niektórzy w odpowiedzi na takie pytanie odpowiadają o konkretnych rzeczach, które chcieliby mieć lub celach, które chcieliby osiągnąć.

Gwiazd naszych wina – streszczenie

Gwiazd naszych wina autorstwa Johna Greena to bardzo wzruszająca i poruszająca opowieść. Bohaterami są bowiem nie tylko ludzie młodzi, ale ludzie młodzi, którzy już zostali w pewien sposób skazani przez los – chorują na nowotwór.

Kamizelka jako nowela

Utwór jest uznawany za arcydzieło polskiej nowelistyki. Autor zastosował budowę ramową, w jednym utworze zawierają się dwie nowele. Pierwsza z nich to opowieść o narratorze i jego kolekcji, a druga – historia mieszkającego w sąsiedztwie małżeństwa.

Konwencja oniryczna jako sposób kreowania świata przedstawionego i jej funkcja w tworzeniu znaczeń w danym utworze literackim. W pracy odwołaj się do: lektury obowiązkowej, innych utworów literackich i wybranego kontekstu.

Literatura dysponuje całą paletą stylizacji i środków, które służą jej do wywołania konkretnych emocji i wrażeń u czytelnika. Realizm, naturalizm, ekspresjonizm – to tylko niektóre z nich, które wykształciły się na przestrzeni ostatnich kilku wieków.

„Każdy tekst słowny sytuuje się w polu innych tekstów, naśladując je, przekształcając”. Na czym mogą polegać relacje między tekstami i jakie mogą być funkcje tych relacji w danym utworze literackim? Punktem wyjścia do rozważań uczyń powyższy cytat. W pracy odwołaj się do Antygony w Nowym Jorku Janusza Głowackiego, innych utworów literackich i wybranego kontekstu.

Wiele teorii określa literaturę nie jako zestaw pojedynczych dzieł piśmienniczych następujących po sobie epok, lecz jako kontinuum, w którym wcześniejsze dzieła inspirują późniejsze, a późniejsze rozwijają i popychają do przodu myśli zawarte w tych wcześniejszych. W ten sposób rozwija się nie tylko sama sztuka pisarska, lecz także sfera myśli i intelektu ludzkiego.

Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka? W pracy odwołaj się do: lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.

W „Sztuce wojny” Sun Tzu słynny generał stwierdził, że do zwycięstwa potrzebna jest pełna znajomość siebie i przeciwnika. Słowem, sugerował pełne rozeznanie w sytuacji jako klucz do zwycięstwa. Wielu starożytnych myślicieli porównywało życie ludzkie właśnie do walki. W takim razie, czy błędna ocena sytuacji może mieć na nie wpływ?