Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Romantyzm » Cyprian Kamil Norwid » Do obywatela Johna Brown

Do obywatela Johna Brown

Okazuje się, że każda sławiąca wolność pieśń przybliża czas wyzwolenia narodów. Wynika to ze społecznych zadań literatury, komentuje bowiem ona rzeczywistość, zmienia świat i wpływa na ważne wydarzenia.

 

Ze śmierci Johna może zrodzić się coś wartościowego, gdyż jego wystąpienie odbiło się szerokim echem i z pewnością znajdzie kontynuatorów, których aktywność daje szansę na asymilację Afroamerykanów.

Zatem wybitna jednostka może oddać życie za wolność, wstający do boju naród może ją wywalczyć. Pobudzająca do walki poezja przeżyje wielu poległych bojowników wolności. Ale te ofiary nie są daremne, bo wielka idea kiedyś zwycięży.

 

Niestety, utwór ten nie wpłynął na wstrzymanie egzekucji Browna. Jednak w pewnym stopniu zwrócił uwagę na problem wolności i okrucieństwa wymiaru sprawiedliwości i dołączył do głosów światowej opinii publicznej w sprawie Browna.

 

W tym wierszu spotykamy się po raz pierwszy w literaturze polskiej z problemem rasizmu – problemem nierozwiązanym do dzisiaj, który istnieje oficjalnie w RPA, w formie utajonej w Anglii, Niemczech, Francji, przede wszystkim zaś w Stanach Zjednoczonych.

 

 

1 2 3 4
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW