Jakie przesłanie niesie ze sobą bajka o psim raju z akademii pana Kleksa?

Adaś Niezgódka z „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy przeżywał w tytułowej szkole wiele przygód. Pan Kleks pozwalał mu podróżować między bajkami, by chłopiec załatwiał różne sprawunki. Jednak pewnego razu Adaś, zafascynowany tym, że jego nauczyciel potrafi unosić się w powietrzu, sam zaczął lewitować. Nie wiedział jednak, jak kierować swoim lotem, by móc bezpiecznie wylądować. Wznosił się więc w górę, by po kilku godzinach wylądować w Psim Raju.

Spotkał tam swojego psa Reksa, który wyjaśnił chłopcu, jak psy funkcjonują w swoim raju, który jest w połowie drogi do ludzkiego raju. Psy mieszkały w budynkach podobnych do bud, codziennie zlizywały czekoladę z pomnika doktora Dolittle i spędzały dnie na radosnej, niezmąconej strachem zabawie oraz konsumowaniu ulubionych przysmaków.

Adaś był zachwycony, kiedy Reks oprowadzał go po kolejnych zakątkach Psiego Raju. Bawił się na placu zabaw, mieszczącym się przy ulicy Robaczków Świętojańskich, odwiedził Teatr Trzech Pudlów i Zaułek Dowcipny. Chłopiec świetnie się bawił i myślał, że Psi Raj to bardzo szczęśliwe miejsce, w którym nie ma zła czy przykrych sytuacji.

Jednak pewnego dnia Reks zabrał Adasia na ulicę Dręczycieli. Widok, który zobaczył Adaś, był dla niego szokujący. Chłopiec ujrzał gromadę innych chłopców, którzy stali na wysokich cokołach i ze wstydem recytowali wszystkie krzywdy, które wyrządzili swoim ukochanym pupilom. Opowiadali o znęcaniu się nad zwierzętami, biciu i kopaniu, nie dawaniu pożywienia i wody oraz budzeniu co chwilę.

Reks wyjaśnił Adasiowi, że chłopcy, którzy dręczą swoje psy, przychodzą do Psiego Raju we śnie i odpokutowują swoje winy. Rano wydaje im się, że to tylko sen, jednak nie podnoszą więcej ręki na bezbronne zwierzęta. Adaś był zdziwiony, że właśnie w ten sposób można prowadzić resocjalizację osób, które nie potrafią uszanować swojego pupila i znęcają się nad nim.

Przesłanie bajki jest bardzo proste. Nie wolno dręczyć zwierząt, ponieważ to są żywe istoty, które nie poradzą sobie bez pomocy człowieka. Psy bardzo ufają swoim właścicielom i wierzą, że ich nie skrzywdzą, a bicie, kopanie czy inne dręczenie sprawia, że pies jest przerażony i nieszczęśliwy. Boi się, nie potrafi normalnie funkcjonować i zaczyna sprawiać problemy, które właściciele mogą odbierać jako nieposłuszeństwo.

Znęcanie się nad zwierzętami to rodzaj okrucieństwa, do którego dopuszczają się ludzie, wierząc, że są silniejsi od zwierząt. To nie do końca jest prawda, ponieważ zranione zwierzę może zaatakować, co nie kończy się dobrze dla właściciela. Jednak to ludzie są winni takich zachowań, dręcząc żywe istoty, które czują ból, smutek, lęk i gniew. Osoby, które znęcają się nad zwierzętami są bardzo zdemoralizowane, ponieważ wykorzystują swoją pozycję inteligentniejszej i bardziej rozwiniętej istoty, by móc zapanować nad tymi, którzy aż takich możliwości nie mają.

Innym przesłaniem jest to, że nie należy rozpaczać po czyjejś śmierci. Adaś bardzo płakał, kiedy Reks odszedł od niego, jednak spotkał go w Psim Raju. Pokazuje to, że spotkamy się z naszymi bliskimi po śmierci, ponieważ istnieje miejsce, w którym oni przebywają. Są tam szczęśliwi i bezpieczni, spędzają czas na rozrywkach i nie muszą się martwić niczym z ziemskiego życia.