Dlaczego Adaś Niezgódka jest Twoim ulubionym bohaterem akademii pana Kleksa? Rozprawka

Adaś Niezgódka to główny bohater powieści „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Jest to dwunastoletni, rudy chłopiec prowadzący pamiętnik, z którego dowiadujemy się, jak wygląda życie w Akademii.

Adaś jest wyjątkowym bohaterem, wyróżniającym się na tle innych chłopców. Przed przybyciem do magicznej szkoły pana Kleksa mieszkał z rodzicami, którym sprawiał wiele problemów. Zapominał o pracach domowych w szkole i nigdy nie był przygotowany do sprawdzianów. Codziennie spóźniał się na zajęcia, brudził mundurek i robił w nim przypadkowo dziury. Przedmioty leciały mu z rąk i przechodząc, zawsze coś potrącał. Adaś był znany ze swojej nieuważności i niezdarności, a rodzice często mówili o nim, że zachowuje się, jak „słoń w składzie porcelany”. Sam siebie uważał za niezdarę. Brakowało mu pewności siebie i zaradności, ponieważ rodzice, w obawie przed kolejnymi zniszczeniami, robili za niego większość rzeczy. Chłopiec nie miał więc zaufania do samego siebie ani do własnych umiejętności.

Jednak po przybyciu do Akademii Adaś się zmienia. Szybko aklimatyzuje się w nowym miejscu i staje się świetnym kompanem zabaw i nowych przygód. Przestaje być wycofanym, przestraszonym dzieckiem i każdego dnia nabiera pewności siebie. Jego niezdarność z każdym dniem staje się coraz mniejsza. Chłopiec staje się zaradny i potrafi poradzić sobie w nawet najtrudniejszych sytuacjach, które wymagają dużej odwagi i umiejętności.

Adaś dba o swoich przyjaciół, jak tylko może. Pomaga im i troszczy się o kolegów ze szkolnej ławy. Myśli o nich ciepło i darzy wszystkich chłopców sympatią. Chce się z nimi dzielić swoimi przeżyciami i przygodami, czego dowodem jest chęć przyniesienia lodów z kolacji od królewny z bajko o Śpiącej Królewnie i Siedmiu Braciach. Chętnie opowiada o swoim pobycie w Psim Raju.

Adaś staje się także pilnym uczniem, najlepszym w całej klasie. Szybko się uczy i przyswaja nową wiedzę. Uwielbia eksperymentować i angażować się w poznawanie świata. Potrafi leczyć chore sprzęty i nawijać litery na szpulkę. Robi to najszybciej ze wszystkich chłopców. Podczas zajęć kleksografii wymyśla najbardziej kreatywne historie, a na geografii radzi sobie najlepiej, ponieważ doskonale zna państwa, miasta, góry i rzeki z całego świata. Dzięki swojemu zaangażowaniu w zajęcia zdobywa kolejne piegi i nigdy nie nosi żółtego krawata w zielone grochy.

Wszystkie te cechy sprawiły, że zarówno pan Kleks, jak i szpak Mateusz obdarzyli go wielkim zaufaniem. Mateusz tylko Adasiowi wyjawił swój sekret, opowiadając o losach przed zamianą w szpaka. Pan Kleks, który niepodzielnie panował w szkolnej kuchni, pozwala Adasiowi pomagać przy tworzeniu kolejnych posiłków. Żaden inny chłopiec nie ma wstępu do kuchni. Pan Kleks najczęściej wysyłał Adasia do innych bajek, by załatwił dla niego różne sprawunki, ponieważ wiedział, że chłopiec jest w stanie dopilnować wszystkich szczegółów. Także Adaś, jako jedyny, pomaga w przyjęciu w Akademii, wita gości i pilnuje, by przybyłym było jak najlepiej.

Adaś Niezgódka jest moim ulubionym bohaterem powieści „Akademia Pana Kleksa”, ponieważ pozwala uwierzyć, że każda osoba może stać się odpowiedzialnym i docenionym człowiekiem. Adaś przeszedł bardzo dużą metamorfozę w Akademii i stał się bohaterem dla przyjaciół oraz pana Kleksa. Jest postacią inspirującą, by się nie poddawać i zawsze dążyć ku swoim małym celom.