Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Romantyzm » Cyprian Kamil Norwid » Pielgrzym

Pielgrzym

Pielgrzym jest jednym z kluczowych motywów literatury romantyzmu. Utwór Norwida wpisuje się w ten nurt twórczości, przedstawiając nowe na tle dotychczasowych ujęcie pielgrzymowania.

Wiersz zbudowany jest z czterech tercyn. Pierwsza zwrotka wskazuje cel tytułowego pielgrzyma – jest nim nie tylko wędrówka przez ziemskie życie, ale także pielgrzymowanie w górę – pojmowane jako wzrastanie duchowe, prowadzące do zbawienia:

 

Nad stanami jest i  s t a n ó w-s t a n,

 Jako wieża nad płaskie domy

 Stercząca, w chmury…

 

Przyjęcie takiej postawy gwarantuje osiągnięcie pełni człowieczeństwa, a co za tym idzie – awansowania do stanu, z którym nie może się równać żadna z klas społecznych. Stąd  stanów-stan porównany jest do strzelistej wieży wznoszącej się nad płaskimi dachami. Przymiotnik płaski ma tutaj pejoratywny wydźwięk, wyraźnie sugeruje związek z przyziemnością ustabilizowanej struktury społecznej. Wieża, do której porównany został stanów-stan, przywodzi na myśl „drabinę do nieba”, drogę odrzucenia tego, co przyziemne w zamian za zwracanie się w stronę wieczności.

 

Przestrzeń w utworze częściowo wypełniona jest elementami kultury orientalnej:

 

 Wy myślicie, że i ja nie Pan,

 Dlatego że dom mój ruchomy,

 Z wielbłądziej skóry…

 

1 2 3
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW