Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Współczesność » Krzysztof Kamil Baczyński » Modlitwa do Bogarodzicy

Modlitwa do Bogarodzicy

Wiersz ten odwołuje się do polskiej tradycji, na co wskazuje zaznaczony już w tytule związek Modlitwy… z Bogurodzicą, arcydziełem polskiej liryki średniowiecznej. Wpisując się w nurt poezji maryjnej, utwór nawiązuje do współczesnych poecie realiów drugiej wojny światowej.

 

Utwór prezentuje gatunek zwany modlitwą, stąd też wypełniają go przede wszystkim prośby podmiotu modlącego się. Przemawia on w imieniu zbiorowości. Tworzą ją pokolenie Kolumbów, ludzie urodzeni w latach 20. ubiegłego wieku, dorastający w okupacyjnej codzienności, biorący aktywny udział w konspiracji.


Poeta, pisząc swą Modlitwę… zapewne dla tych, którzy równie dobrze jak on znali ówczesne uwarunkowania polityczne, nie przedstawia szczegółowo współczesnej sobie rzeczywistości. Odpowiednie tło tworzą jednak obecne w utworze sformułowania jak nocne drogi wnuków, toczący się grom, czarny las.

 

Wszystkie spośród pięciu zwrotek rozpoczynają się od anaforycznych powtórzeń zaimka któraś lub która w odniesieniu do Maryi. Zabieg ten archaizuje składnię i służy zwróceniu uwagi na Matkę Boską jako główną przyczynę przedstawionych wydarzeń. Każde dwa pierwsze wersy poszczególnych strof wypełniają pochwały Marii, a dwa następne służą wyrażeniu próśb.

 

 

W pierwszej zwrotce Matka Boska zostaje zaprezentowana jako opiekunka ducha ziemi Polski:

 

Któraś wiodła jak bór pomruków

ducha ziemi tej skutego w zbroi szereg,

prowadź nocne drogi jego wnuków,

byśmy milcząc umieli umierać.

 

Skuci w zbroi szereg poddani, czyli polskie rycerstwo przypominało do czasu przyjęcia chrześcijaństwa bór pomruków – przerażone istoty zmierzające w nieznane. Następująca po tych słowach prośba zostaje wypowiedziana przez ich przodków, którzy również chcą zostać przeprowadzeni po nocnych drogach. Muszą oni podjąć wyzwanie, do jakiego zobowiązuje ich wierność wobec tradycji i moralny nakaz. Ich sytuacja jest jednak inna niż pradziadów, dlatego proszą Maryję, by nauczyła ich milczącego umierania – zrozumienia konieczności złożenia ofiary z własnego życia w imię idei wyzwolenia narodów.

 

1 2 3
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW