Aktualność Pani Bovary

Czytając powieści sprzed lat bardzo często mamy okazję do porównania współczesności z czasami minionymi. Możemy wtedy dochodzić do rozmaitych wniosków dotyczących rozwoju naszego świata i wynieść z nich naukę o nas samych. Wydaje się, że niektóre dzieła nigdy nie tracą na aktualności, ponieważ niezależnie od postępu cywilizacyjnego, nadal jesteśmy tacy sami, jak nasi przodkowie. 

„Pani Bovary” Gustawa Flauberta to powieść realistyczna, która opowiada o kobiecie, której wyobraźnią zawładnęła literatura romantyczna, przez co nie była ona w stanie zbudować zdrowej i odpowiedzialnej relacji w dorosłym życiu. Można pomyśleć, że pod względem obyczajowym bardzo dużo zmieniło się przez te niecałe dwieście ostatnich lat. Gdyby jednak uważnie przyjrzeć się współczesności, można doszukać się wielu podobieństw, mimo powierzchownych różnic. 

Często XIX wiek wyobrażamy sobie jako okres pruderii, dobrych manier i ogólnie rzecz biorąc cnotliwego życia. Literatura, zwłaszcza powieść Flauberta, pokazuje, że to tylko pozory, ponieważ ludzie skłonni byli do zdrad, nieszczerości, egoizmu i zabawy ludzkimi uczuciami dla własnej satysfakcji. W dzisiejszych czasach mamy dużo większą świadomość na temat relacji oraz tego, jak funkcjonują nasze emocje. Dysponujemy dużo większą gamą narzędzi do ich kontrolowania oraz do dbania o swoje zdrowie psychiczne. Systemy obyczajowe w Europie nie zmuszają już kobiet do wchodzenia w małżeństwa z rozsądku. Nadal jednak zauważalna jest duża trudność w budowaniu zdrowych i świadomych relacji. W czasach Flauberta ta trudność mogła być wywołana słabą literaturą oraz błędną jej interpretacją. Dzisiaj to mogą być media społecznościowe, które ukazują głównie powierzchowny aspekt relacji, bez zagłębiania się w ich wymiar emocjonalny, a także normalne dla wszystkich związków problemy i kryzysy. 

Można więc powiedzieć, że w kwestii relacji ludzie zmagają się w dzisiejszych czasach z problemami bardzo zbliżonymi do tych, jakie napotykali na swojej drodze dwieście lat temu. Różnią się tylko przyczyny, jakie doprowadzają do takiego stanu. Ludzie w każdych czasach są podatni na uleganie łatwym sposobom na uzyskanie satysfakcji. Nie jest to jednak sposób na osiągnięcie prawdziwego szczęścia i poczucia sensu. Świetnie przedstawia to postać Emmy Bovary, która nie potrafiąc zaakceptować statyczności i zwykłości swojego życia, wyrządziła krzywdę nie tylko sobie, ale także wielu innym ludziom. Pod tym względem „Pani Bovary” Gustawa Flauberta zachowuje więc wielką aktualność po dziś dzień.