Mówi się, że miłość jest najsilniejszym uczuciem na ziemi, jakiego może doświadczyć człowiek. Metaforycznie zwykło się mawiać, że jest ona nawet silniejsza od śmierci. Wskazywałoby to, że nawet po zakończeniu naszej ziemskiej wędrówki, ci, których kochamy, nadal będą nosić nas w swoim sercu. Niektóre teksty artystyczne, a nawet mitologie, wskazywały jednak na dużo większą dosłowność tego aforyzmu.
Mit o Orfeuszu i Eurydyce, zawarty m.in. w Mitologii Jana Parandowskiego, w dosyć dosłowny sposób pokazuje fakt, że miłość potrafi być silniejsza od śmierci. Orfeusz i Eurydyka byli kochankami, jednak dziewczyna w nieszczęśliwych okolicznościach umarła i trafiła do Hadesu. Orfeusz nie mógł pogodzić się ze stratą i udał się do króla krainy umarłych, by oczarować go swoim niebiańskim śpiewem. Poprosił Hadesa o zwrócenie mu Eurydyki. Hades zgodził się, jednak pod jednym warunkiem. Orfeusz miał iść przodem, a Eurydyka za nim. Młodzieniec nie miał się prawa ani razu obejrzeć aż do chwili, gdy oboje znajdą się na zewnątrz.
Orfeusz zgodził się na układ. Wytrzymywał dzielnie całą drogę, jednak tuż przed wyjściem z jaskini nie wytrzymał, ponieważ chciał sprawdzić czy jego ukochana nadal za nim podąża. Odwrócił się i zobaczył Eurydykę, lecz w tym samym momencie demony porwały ją z powrotem do Hadesu. Mimo że cała ta historia nie zakończyła się szczęśliwie, można powiedzieć, że udowadnia ona, iż miłość jest silniejsza od śmierci. Orfeusz bowiem zdobył się na odwagę, by będąc żywym udać się do krainy śmierci i naprawdę niewiele brakowało, by przywrócił ukochaną Eurydykę do życia.
Romeo i Julia to tytuł najwybitniejszego dramatu Williama Szekspira, opowiadającego o dwójce kochanków, którzy pochodzili ze zwaśnionych ze sobą rodzin arystokratycznych Werony. Uczucie młodych doprowadziło do eskalacji konfliktu i śmierci wielu młodych członków obu rodzin. W wyniku nieszczęśliwego nieporozumienia życie stracili również główni bohaterowie. Woleli bowiem umrzeć z nadzieją na to, że spotkają się w zaświatach, niż żyć w świecie, w którym ich miłość była zakazana z jakich bezsensownych powodów.
Można powiedzieć, że miłość okazała się silniejsza od śmierci, ponieważ głównym bohaterom udało się – niestety już po śmierci – doprowadzić do pogodzenia się dwóch rodzin. Romeo i Julia stali się symbolem nieszczęśliwej miłości oraz tego, że w walce o to najsilniejsze z uczuć, człowiek przestaje odczuwać lęk nawet przed śmiercią.
Wiele przykładów literackich daje dowody na to, że miłość jest silniejsza niż śmierć, jednak istnieją również takie dzieła, które przypominają, że bywa również odwrotnie. Miłość jest niewątpliwie uczuciem zwalającym z nóg natłokiem emocji, lecz nawet wówczas warto pamiętać, że zdrowy rozsądek nie zaszkodzi. Nic, nawet miłość, nie jest warte zaprzepaszczania tak pięknego daru, jakim jest życie człowieka. Literatura czy film mogą ukazywać to inaczej, ale zawsze należy pamiętać, że nie są one dokładnym odwzorowaniem rzeczywistości i należy podchodzić do nich z odpowiednim dystansem, by nie czerpać z nich przykładu.