Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Romantyzm » Cyprian Kamil Norwid » Bema pamięci żałobny-rapsod

Bema pamięci żałobny-rapsod

Wiersz ten należy do charakterystycznego w twórczości Norwida nurtu utworów poświęconych wybitnym ludziom.

Bema pamięci żałobny-rapsod opatrzony jest łacińskim mottem z Żywotów sławnych mężów Korneliusza Neposa. Zawiera ono słowa słynnego wodza kartagińskiego, Hannibala, w których to przysięgał on, że nigdy nie podda się w walce z Rzymianami. W tłumaczeniu na język polski brzmią one następująco:

 

… przysięgę daną ojcu aż do tego dnia tak zachowałem…

 

Wódz ten w pełni podołał rzuconemu sobie wyzwaniu. Uważany jest za jednego z największych wojowników starożytności, choć w końcu pokonała go przeważająca siła militarna wroga. Motto to – poprzedzone i zakończone wielokropkiem – stanowi punkt wyjścia w rozważaniach poety zamyślonego nad historią, współczesnością i możliwym do przewidzenia przyszłym biegiem dziejów.

 

Utwór został napisany niezwykle rzadkim rodzajem wiersza – heksametrem polskim (poza wierszem Norwida występuje tylko w Pieśni Wajdeloty zawartej w powieści poetyckiej Konrad Wallenrod Adama Mickiewicza). Należy do arcydzieł polskiej liryki. Tworzą go piętnastozgłoskowe wersy, odznaczające się powtarzalnością silnie akcentowanych stóp. Dzięki temu wiersz oddaje spokojny, rytmiczny ton żałobnego marszu. 

 

Rapsodem nazywano w starożytnej Grecji wędrownego śpiewaka, deklamatora recytującego poematy epickie. Stąd pochodzi nazwa rapsodu, który oznacza pieśń utrzymaną w podniosłym nastroju bądź poemat poświęcony opiewaniu niezwykłych dokonań wybitnej jednostki.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Lubię duże

21.03.2017 r., IP: 5.172.255.128 Ja

Bardzo dobra i wyczerpująca interpretacja tego jakże ciekawego wiersza Norwida.

07.02.2017 r., IP: 93.179.250.22 Polonista

Jest oki

18.02.2015 r., IP: 89.228.187.94 Naty

No spoko

22.01.2015 r., IP: 31.61.140.6 ola

Bardzo przydatne!

06.03.2014 r., IP: 79.163.83.42 Kamcioks

Podoba mi się

17.05.2012 r., IP: 83.5.209.123 Bożena

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW