Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Romantyzm » Cyprian Kamil Norwid » Do obywatela Johna Brown

Do obywatela Johna Brown

Wiersz ten, podobnie jak Fortepian Szopena, Bema pamięci żałobny-rapsod czy Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie, należy do utworów Norwida poświęconych wybitnym osobistościom.

Jego tytułowym bohaterem jest bojownik o wolność mieszkańców USA, obywatel tego kraju, John Brown. Był on przywódcą nieudanego powstania, domagającego się zniesienia niewolnictwa Murzynów w Stanach Zjednoczonych. Został obwiniony o zdradę stanu i skazany na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok wykonano 2 grudnia 1859 r. Swoją postawą zapoczątkował jednak dążenia emancypacyjne wśród czarnoskórych obywateli Ameryki. Warto wiedzieć także o tym, że Norwid przebywał w Ameryce w latach 1852-1854, więc kraj ten i przedstawiony w utworze problem mógł wydawać mu się szczególnie bliski.

 

Wiersz Norwida powstał po zapadnięciu wyroku, ale jeszcze przed jego wykonaniem. Został napisany w formie listu poetyckiego. Jest wyrazem poparcia dla postawy Browna, hołdem złożonym temu bojownikowi, a jednocześnie także ogólną refleksją o dążeniu do wolności.

 

Norwid rozpoczyna zwrot do tytułowej postaci utworu porównaniem swojego listu poetyckiego do mewy:

 

 Przez Oceanu ruchome płaszczyzny

 Pieśń Ci, jak mewę, posyłam, o! Janie…

 

 

1 2 3 4
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW