Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Romantyzm » Cyprian Kamil Norwid » Moja ojczyzna

Moja ojczyzna

Wiersz ten powstał na początku 1861 r. w Paryżu, a więc w okresie gorących dyskusji patriotycznych poprzedzających powstanie styczniowe. Wówczas w środowisku polskich emigrantów i działaczy patriotycznych w kraju wiele rozmawiano na temat ojczystej przestrzeni.

Zastanawiano się m.in. nad tym, czy ojczyzna jest krajem urodzenia i zamieszkania, czy raczej sferą duchową, niematerialną, zasadzającą się na wartościach ideowych.

Utwór ten stanowi odpowiedź na bliżej nieznane zarzuty, które podważały poczucie tożsamości narodowej Norwida i w których usiłowano pouczyć poetę o istocie patriotyzmu, pojmowanego jako miłość do ziemi ojczystej, podczas gdy autor Mojej ojczyzny więź tę postrzegał przede wszystkim jako umiłowanie wspólnej tradycji, kultury i misji dziejowej.

 

Polemiczny ton utworu ujawnia się w pierwszej i w ostatniej zwrotce (Kto mi powiada, Niechże nie uczą mnie). Poeta podejmuje polemikę z kimś mającym odmienne od niego zdanie i chcącym mu je narzucić. Ten ktoś potraktowany jest jako reprezentant nieujawnionej bliżej, niechętnej Norwidowi społeczności udzielającej mu pouczeń. Podmiot liryczny zwraca się do tego kogoś nie wprost, lecz pośrednio, „na stronie”. W pozostałych strofach Norwid przedstawia swoją osobistą koncepcję patriotyzmu, wypowiadając się w formie pierwszej osoby liczby pojedynczej. Jego koncepcja przynosi uniwersalistyczną wizję człowieka.

 

1 2 3 4 5 6
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Przepiękny wiersz! Dobra interpretacja.

09.01.2014 r., IP: 80.219.216.8 kawara

Ekstra, nikolaaa...

07.04.2013 r., IP: 212.244.5.12 ktośtamnieważne

Ten wiersz pomógł mi wygrać wiersz !!!:):):):)))

11.11.2012 r., IP: 83.11.179.18 niklolaaaa

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW