Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Współczesność » Czesław Miłosz » Piosenka o końcu świata

Piosenka o końcu świata

Tytuł utworu tworzy swoisty oksymoron: z jednej strony sugeruje wykorzystanie lekkiej formy piosenki, a z drugiej eksponuje temat – koniec świata – który wyraźnie koliduje z taką strukturą gatunkową. Do opisania katastrofy z Apokalipsy św. Jana zdecydowanie bardziej pasowałyby przecież inne, poważniejsze formy, takie jak monumentalny hymn czy pieśń.

Dwie pierwsze zwrotki rozpoczynają się od stwierdzenia W dzień końca świata. Ukryty za przedstawioną rzeczywistością podmiot liryczny niczym operator kamery przedstawia w nich rozmaite przejawy ziemskiego życia. Wiersz składa się z prostych zdań oznajmujących, z których każde buduje jakiś obraz. Początkowa strofa ukazuje świat przyrody:

 

 W dzień końca świata

 Pszczoła krąży nad kwiatem nasturcji,

 Rybak naprawia błyszczącą sieć,

 Skaczą w morzu wesołe delfiny,

 Młode wróble czepiają się rynny

 I wąż ma złotą skórę, jak powinien mieć.

 

Mimo że rzecz dzieje się podczas końca świata, nie pojawiają się żadne znaki trwającej apokalipsy. Natura żyje w porządku i harmonii. Nic nie sygnalizuje najmniejszego nawet zagrożenia. Podmiot liryczny dokonuje oglądu świata z szerokiej perspektywy, jednocześnie będąc wyposażonym w kompetencję dostrzegania szczegółów: widzi pszczołę latającą wokół nasturcji, rybaka reperującego swą sieć, igrające w morzu delfiny, krążące wokół rynny wróble i zastygłego w swej pozie węża.

 

Wszystkie ukazane obrazy zostały utrwalone w czasie pięknej pogody, w scenerii wprost sielankowej (dzięki słonecznej pogodzie pszczoły mogą zbierać pyłek z kwiatów, sieć rybaka błyszczy, delfiny czerpią radość z zabawy, a wąż wygrzewa się w blasku słońca).

 

1 2 3 4 5 6
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

excellent essay !!!

08.01.2016 r., IP: 79.190.208.213 Mefiboszet z LoDebar

Bardzo dobra praca ;) użyto w niej wiele ciekawych i niestandardowych słów - co mi się bardzo podoba . Tekst pomógł też w zrozumieniu nietypowej wizji końca świata Miłosza :)

08.10.2014 r., IP: 89.228.98.59 blondyneczka

Bardzo dobra praca ;) użyto w niej wiele ciekawych i niestandardowych słów - co mi się bardzo podoba . Tekst pomógł też w zrozumieniu nietypowej wizji końca świata Miłosza :)

08.10.2014 r., IP: 89.228.98.59 blondyneczka

Opracowanie pomogło mi w przygotowaniu się do poprawki, a jak pójdzie, to się okaże :-)

18.08.2014 r., IP: 37.7.53.176 poprawkowa

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW