Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Barok » Daniel Naborowski » Krótkość żywota

Krótkość żywota

Wiersz ten tworzy regularny trzynastozgłoskowiec ze średniówką po siódmej sylabie. Utwór rozpoczyna stwierdzenie faktu o charakterze sentencjonalnym:

 

Godzina za godziną niepojęcie chodzi (…)

 

Wprowadza ono temat Krótkości żywota – jest nim nieustający upływ czasu, mający swe odzwierciedlenie w krótkości ludzkiego życia. Egzemplifikację takiego stanu rzeczy przynosi wers drugi:

 

Był przodek, byłeś ty sam, potomek się rodzi.

 

Mowa w nim o żyjących kolejno po sobie przedstawicielach trzech pokoleń. Mimo że istnienie tych ludzi dzielą odległe na pozór okresy czasu, ich „trwanie” ma miejsce właściwie w trzech nieznacznych, następujących po sobie odcinkach istnienia. Osoba mówiąca w wierszu przekonuje, że nie ma teraźniejszości – byt rozgrywa się w przeszłości, a egzystencja przemija, zanim istota ludzka osiągnie pełnię człowieczeństwa i zdąży się rozwinąć. Nie sposób zakwestionować tego faktu – można natomiast i trzeba się z nim pogodzić:

 

Krótka rozprawa: jutro – coś dziś jest, nie będziesz

A żeś był, nieboszczyka imienia nabędziesz (…)

 

Synonimem czasu przeznaczonego człowiekowi na ziemskie bytowanie, które sprowadza się do jednej krótkiej chwili, są jednosylabowe wyrazy, wypełniające piąty wers utworu:

 

Dźwięk, cień, dym, wiatr, błysk, głos, punkt – żywot ludzki słynie.

 

Przemijalności podlega cały wszechświat, w tym także środowisko naturalne i nic nie jest w stanie przeciwstawić się tej zasadzie kosmosu:

 

Słońce więcej nie wschodzi to, które raz minie,

 Kołem niehamowanym lotny czas uchodzi (…)

 

1 2
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW