Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Renesans » Klemens Janicki (Janicjusz) » Informacje o autorze

Klemens Janicki (Janicjusz) - informacje o autorze

 

Klemens Janicki (ur. 17 listopada 1516 r. w Januszkowie, zm. w 1543 r. najprawdopodobniej w Krakowie) – polski poeta okresu odrodzenia piszący w języku łacińskim. Nazywany jest też Janicjuszem ze względu na to, że po łacinie podpisywał się jako Janitius lub Janicius.
 

 

W rzeczywistości jego nazwisko brzmiało Janik bądź Janicz (forma Janicki stanowi wynik błędnej repolonizacji, jednak powszechnie występuje, gdyż utrwaliła się bardzo dawno).
 
Janicjusz pochodził z rodziny chłopskiej. W wieku pięciu lat rozpoczął naukę w lokalnej szkole elementarnej, a następnie kontynuował ją w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu (duży wpływ miał tam na niego Krzysztof Hegendorfin, niemiecki humanista, były rektor Uniwersytetu w Lipsku). Instytucja ta nie ustępowała wówczas poziomem Akademii Krakowskiej.
 

Ojciec Janicjusza początkowo łożył na edukację syna, później zaś, gdy nie miał już na to pieniędzy, mecenasem młodego poety został Andrzej Krzycki, arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski, sekretarz królewski, polityk i nade wszystko znany literat piszący w języku łacińskim, który dowiedział się o niezwykle uzdolnionym uczniu. Wspierał on swojego podopiecznego materialnie, wziął go na własny dwór, a nawet zabierał w liczne podróże po Polsce, przygotowując do uczestnictwa w życiu politycznym kraju. Janicki bardzo go cenił jako człowieka i poetę; łączyła ich przyjaźń.
 
Po śmierci Krzyckiego w 1537 r. mecenasem Janicjusza został Piotr Kmita, wojewoda krakowski i marszałek wielki koronny. Spełniał on swoją rolę, łożąc na edukację Janickiego, jednak nie stworzył z nim tak serdecznej więzi jak Krzycki. Był zresztą osobą niejednoznaczną – wpływową, ale i często kierującą się prywatą. Mimo to wniósł pozytywny wkład w życie młodego poety. Dzięki Kmicie Janicki spełnił swoje marzenie i wyjechał na studia do Włoch, a ściślej – do Padwy. Miało to miejsce w 1538 roku.
 
12
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Nie dodano jeszcze opinii. Czekamy na Twój głos!

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW