Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Współczesność » Krzysztof Kamil Baczyński » Rodzicom

Rodzicom

Wiersz ten należy do liryki osobistej. Jego tytuł staje się swoistą dedykacją. Nie sposób rozpocząć interpretację tego utworu bez przywołania ważnych informacji dotyczących najbliższej rodziny Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Rodzice poety, Stanisław Baczyński i Stefania Zieleńczyk, przedstawiciele elit intelektualnych dwudziestolecia międzywojennego, mimo że nie tworzyli udanego małżeństwa, stanowili dla syna wielki autorytet, dlatego też ich wpływ na niego był ogromny. Ojciec Baczyńskiego był m.in. żołnierzem Legionów Polskich i Wojska Polskiego, a także krytykiem literackim i publicystą, natomiast matka autorką podręczników i książek dla dzieci. Państwo Baczyńscy bardzo troszczyli się o swojego jedynego syna, otaczali go miłością i poczuciem bezpieczeństwa, wpływali na niego stymulująco.


Dla osadzenia utworu we właściwym kontekście szczególnie ważne jest także uwzględnienie czasu, z którego on pochodzi. Wiersz powstał 30 lipca 1943 roku. Baczyński napisał go zatem w okresie dla siebie szczególnym. Obfitował on dla niego w przygotowania do działalności konspiracyjnej, jak również w ważne rocznice z życia osobistego: 25 lipca przypadały imieniny poety – uroczystość św. Krzysztofa męczennika, 27 lipca był dniem czwartej rocznicy śmierci jego ojca, a 30 lipca stanowił datę rocznicy pogrzebu zmarłego rodzica.

 

 

Utwór Rodzicom jest zapisem dialogu autora z rodzicami. Poeta zwraca się do nich niekiedy w tonie przypominającym modlitwę (matko, ojcze). W realnym świecie rozmowa taka nie mogła mieć miejsca, bo ojciec Baczyńskiego zmarł przed wybuchem drugiej wojny światowej.

 

Bohater liryczny wiersza, Krzysztof Kamil Baczyński, wyraża swoje rozterki moralne z perspektywy indywidualnej, jednak jego losy są egzemplifikacją sytuacji całego pokolenia Kolumbów – młodych ludzi, którym przyszło wkraczać w dorosłość wraz z rozpoczęciem drugiej wojny światowej i którzy mieli za sobą dwadzieścia lat beztroskiego życia w niepodległej Polsce.

 

Poeta wypowiada swoje rozczarowanie rzeczywistością, w której przyszło mu żyć. Świadczą o tym liczne sformułowania wskazujące na zwątpienie: już nie wiem, cóż zrodzi, może, wszystko jedno. Jednak z drugiej strony w sposób zawoalowany daje wyraz swojej nadziei na przyszłość i akceptacji wyroków Losu.

 

1 2 3 4 5 6
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

bardzo dobra , przejrzysta, dokładana interpretacja Dziękuję

07.03.2014 r., IP: 194.117.240.211 Zoffia

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW