Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Współczesność » Krzysztof Kamil Baczyński » Ten czas

Ten czas

Tytuł utworu odwołuje się do czasu okupacji. Tekst można podzielić na dwie wyodrębnione graficznie części: pierwsza przedstawia przerażającą rzeczywistość wojenną, a druga przynosi charakterystykę pokolenia Kolumbów, ludzi urodzonych w latach 20. ubiegłego wieku, dorastających w czasie drugiej wojny światowej i biorących czynny udział w konspiracji.

Na przestrzeni całego wiersza występują najczęściej niedokładne rymy parzyste, polegające na zgodności samogłosek (asonanse).


Utwór rozpoczyna pełen skargi zwrot poety do ukochanej:

 

Miła moja, kochana. Taki to mroczny czas.

 

Atmosfera ciągłego zagrożenia nie pozwala parze na spełnienie uczuć i realizację marzeń. Wzmaga to dramatyzm obrazu wojny, nadaje mu szczególnie tragicznej wymowy. Ich los jest zarazem egzemplifikacją sytuacji całego pokolenia. Podmiot liryczny nazywa okupację mrocznym czasem i porównuje ją do ciemnej, bezgwiezdnej nocy, wprowadzając przy tym poczucie zagrożenia i strachu:

 

Ciemna noc, tak już dawno ciemna noc, a bez gwiazd,

po której drzew upiory wydarte ziemi – drżą.

 

Apokaliptyczny obraz ukazuje wydarzenia rozgrywające się w okupowanej Warszawie – spadające bomby wyrywają drzewa z korzeniami, które straszą jak upiory i drżą niczym przerażeni ludzie.

 

Natura łączy się w bólu z ofiarami katastrofy:

 

Smutne nieba nad nami jak krzyż złamanych rąk.

 

Krzyż to symbol męki i cierpienia, stawiany na grobach poległych. Natomiast frazeologizm załamywać ręce eksponuje reakcje ludzi na myśl o złu wojny – to odruch wyrażający ich przerażenie i bezsilność.

 

1 2 3
Jak oceniasz przeczytane opracowanie? Wyraź swoją opinię!
Autor opracowania: Aleksandra Smusz

Polub stronę LekcjaPolskiego.pl na FaceBooku i polecaj ją znajomym!

Dodaj swoją opinię:

Idealne!

30.11.2014 r., IP: 37.248.255.166 kaszalot

przydało się, dziękuję :)

26.03.2014 r., IP: 83.30.207.92 kasia

Dobre. :)

28.11.2013 r., IP: 83.6.187.237 Ola

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW