Dlaczego wciąż warto pisać ręcznie? 3 argumenty, które zmienią Twoje myślenie

W dobie cyfryzacji i powszechnego dostępu do technologii coraz rzadziej sięgamy po długopis i zeszyt. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie: „Dlaczego warto notować w zeszycie, a nie na komputerze?” Okazuje się, że tradycyjne pisanie ręczne ma wiele zalet, które mogą przekonać nawet zagorzałych zwolenników technologii. Poniżej znajdziesz niektóre z nich.

W dobie cyfryzacji i powszechnego dostępu do technologii coraz rzadziej sięgamy po długopis i zeszyt. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie: „Dlaczego warto notować w zeszycie, a nie na komputerze?” Okazuje się, że tradycyjne pisanie ręczne ma wiele zalet, które mogą przekonać nawet zagorzałych zwolenników technologii. Poniżej znajdziesz niektóre z nich.

Lepsze zapamiętywanie i zrozumienie materiału

Jednym z głównych powodów, dla których warto notować w zeszycie, jest o wiele lepsze zapamiętywanie i zrozumienie materiału. Pisanie ręczne angażuje różne obszary mózgu, które są odpowiedzialne za procesy poznawcze. Kiedy piszemy ręcznie, musimy skoncentrować się na formowaniu liter i słów, co z kolei wymaga większego zaangażowania umysłowego. Badania wykazują, że osoby, które notują ręcznie, znacznie lepiej zapamiętują i rozumieją przyswajane informacje niż te, które korzystają z klawiatury. Pisanie ręczne wymaga więcej czasu niż pisanie na komputerze, co zmusza nas do selekcji i przemyślenia najważniejszych informacji. Dzięki temu notatki ręczne są bardziej zwięzłe i przemyślane, co ułatwia późniejsze przyswajanie materiału. W ten sposób nasza pamięć i zrozumienie treści są znacząco lepsze.

Kreatywność i skuteczne wyrażanie siebie

Pisanie ręczne pozwala na większą swobodę w wyrażaniu siebie i rozwijaniu kreatywności. Kiedy notujemy w zeszycie, możemy dowolnie rysować, dodawać symbole, zmieniać kolory i układ tekstu. To daje nam możliwość tworzenia znacznie bardziej spersonalizowanych i estetycznych notatek, które odzwierciedlają nasz indywidualny styl i sposób myślenia. Pisanie na komputerze jest o wiele bardziej ograniczone pod względem formatowania i wizualnego wyrazu. Kreatywne notowanie ręczne powinno pomóc w lepszym zrozumieniu i zapamiętaniu materiału, dlatego jest rekomendowane chociażby podczas nauki. Tworzenie diagramów, map myśli czy kolorowych notatek sprzyja aktywnemu uczeniu się i angażowaniu różnych zmysłów. W rezultacie nasze notatki stają się nie tylko funkcjonalne, ale także inspirujące i motywujące do dalszej nauki.

Zmniejszenie rozpraszaczy i poprawa koncentracji 

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego warto notować w zeszycie, a nie na komputerze, to musisz wiedzieć, że ważnym argumentem przemawiającym za pisaniem ręcznym jest zmniejszenie liczby rozpraszaczy i poprawa koncentracji. Komputery i smartfony oferują mnóstwo możliwości, które mogą nas łatwo rozpraszać – od powiadomień o nowych e-mailach, przez media społecznościowe, po różnego rodzaju aplikacje i gry. Kiedy notujemy w zeszycie, wykluczamy większość tych rozpraszaczy i możemy skupić się wyłącznie na pisaniu i przyswajaniu materiału. Pisanie ręczne wymaga znacznie większego skupienia i precyzji, co sprzyja lepszej koncentracji. W ten sposób nasze notatki stają się bardziej przemyślane i wartościowe. Dzięki wyeliminowaniu cyfrowych zakłóceń możemy w stu procentach poświęcić się nauce i efektywnemu zapamiętywaniu informacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat i zainspirować się do tworzenia własnych, ręcznie pisanych notatek, odwiedź stronę Scribzee. 

Fot: pexels