Koszt korepetycji z polskiego przed maturą 2024, 2025

Matura to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu polskich uczniów, decydujące o ich przyszłości akademickiej i zawodowej. W związku z tym wielu uczniów sięga po wsparcie w postaci korepetycji z polskiego przed maturą. Choć nie są to najtańsze lekcje, to jednak oferują wartościowe wsparcie, z którego opłaca się skorzystać. Pytanie jednak brzmi, jak kształtują się ceny korepetycji w Polsce w 2024 roku, a jak trend ten będzie wyglądał przed maturą 2025?

Przegląd cen korepetycji z języka polskiego przed maturą 2024

W roku 2024 korepetycje z języka polskiego nie należały do najdroższych na polskim rynku edukacyjnym. Trzeba bowiem pamiętać, że znacznie większe stawki narzucają korepetytorzy z przedmiotów ścisłych, a także języków obcych. W przypadku polskiego mamy zatem do czynienia ze stosunkowo niskimi kosztami nauki.

Ogółem rzecz biorąc, koszty korepetycji z języka polskiego przed maturą 2024 plasowały się na poziomie zbliżonym do roku poprzedniego. Nieznacznie podrożały w większych miastach, co związane jest z rosnącymi kosztami życia. Średnie ceny korków wyglądały następująco:

  • Korepetycje stacjonarne: od 30 do 100 złotych za godzinę
  • Korepetycje online: około 68 złotych za godzinę

Gdyby zapisać się na korepetycje na cztery miesiące przed maturą i uczęszczać na spotkania dwa razy w tygodniu, wówczas całkowity koszt takiej operacji wyniesie około 2200 złotych. Warto pamiętać, że mowa tutaj tylko o jednym przedmiocie. Uczniowie muszą jeszcze zdać maturę z matematyki i języka obcego, a także jeden wybrany przez siebie przedmiot na poziomie rozszerzonym. Końcowe wydatki na edukacje mogą zatem wynieść znacznie więcej.

Czynniki wpływające na koszt korepetycji

Na ostateczne ceny korepetycji z polskiego ma wpływ kilka czynników, o których trzeba pamiętać. Są to między innymi następujące kwestie:

  • Lokalizacja: w większych miastach ceny są zwykle wyższe ze względu na inne warunki życia, a także zwiększony popyt na korepetycje. 
  • Doświadczenie i kwalifikacje korepetytora: im bardziej wyspecjalizowany nauczyciel, tym wyższe stawki może narzucać (mowa o filologach i pedagogach).
  • Rodzaj korepetycji: ostateczne ceny różnią się też ze względu na sposób prowadzenia lekcji indywidualnych lub grupowych (przez Internet lub stacjonarnie).
  • Indywidualne potrzeby ucznia: jeżeli uczeń ma swoje specyficzne preferencje odnośnie lekcji języka polskiego, korepetytor może ustalać ceny indywidualnie.

Porównanie różnych opcji korepetycji pod względem cenowym

Korepetycje korepetycjom nierówne. Warto jednak zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby i oczekiwania uczniów, które mogą się różnić. Każdy ma swoje własne preferencje w zakresie edukacji, co dotyczy też języka polskiego. Ostateczny wybór korepetycji powinien zatem opierać się na skrupulatnym doborze nauczyciela pod kątem indywidualnych kwestii.

Polscy uczniowie mają do wyboru następujące rodzaje zajęć w formie korepetycji:

  • Korepetycje indywidualne w domu ucznia: są to lekcje, które odbywają się w domu ucznia, a więc to korepetytor przyjeżdża na spotkania. Takie lekcje są zwykle najdroższe, ale też najbardziej wartościowe i komfortowe dla uczniów. Ceny mogą wahać się od 70 do 120 złotych za godzinę.
  • Korepetycje indywidualne u nauczyciela: niektórzy korepetytorzy organizują zajęcia w swoim domu lub w wynajętej sali lekcyjnej. W takim przypadku to uczeń musi pofatygować się na korki. Tutaj ceny prezentują się podobnie, jak wyżej.
  • Korepetycje online: postęp technologiczny sprawił, że coraz więcej korepetytorów jest dziś w stanie oferować jakościowe lekcje online. Są one zazwyczaj tańsze niż zajęcia stacjonarne, a koszt godziny wynosi od 60 do 100 złotych. Zaletą takiej formy edukacyjnej jest większa elastyczność czasowa i brak konieczności dojazdu.
  • Zajęcia grupowe: uczniowie mogą się też zapisać na kursy z polskiego w niewielkich grupach zajęciowych. Taka opcja jest dobra dla osób, które chcą nieco zaoszczędzić, gdyż ceny jednostkowe korepetycji są wówczas nieco niższe. Cena za godzinę zajęć grupowych wynosi od 40 do 70 złotych.

Podsumowanie i korepetycje 2025

Koszty korepetycji z polskiego przed maturą w 2024 roku ustabilizowały się na średnim poziomie w okolicy 68 złotych za godzinę. Wiele jednak wskazuje, że w roku 2025 matura z polskiego będzie wymagać nieco większego nakładu finansowego. Dzieje się tak z powodu rosnących kosztów życia w Polsce. Wzrost ceny powinien oscylować w wymiarze 5-10 złotych za 60 minut.