Wierna rzeka – plan wydarzeń

 1. Do dworu w Niezdołach trafia ranny powstaniec – książę Józef Odrowąż. Opiekuje się nim kucharz Szczepan i Salomea Brynicka, której ojciec zarządza tym dworem. Dwór należy do państwa Rudeckich.
 2. Przyjeżdżają rosyjscy żołnierze i przeszukują dwór. Zostają na noc i wyjeżdżają rano. Wracają po kilku godzinach.
 3. Józef, ukryty w sianie, zostaje z niego wyciągnięty po prawie dwóch dniach. Jego rana się otworzyła. Salomea nie umie pomóc, chce sprowadzić lekarza.
 4. Do dworu przybywają inni powstańcy, są głodni. Przez następne dni Rosjanie nadal przyjeżdżają do dworu i go przeszukują. Znajdują Józefa, jednak nic z nim nie robią.
 5. Salomea sprowadza doktora Kulewskiego, który nie umie pomóc Józefowi. Przyjeżdża Antonii Brynicki, ojciec Salomei. Niepokoi go ukrywanie powstańca. Następnego dnia wyjeżdża.
 6. W marcu przyjeżdża komisarz Rządu Narodowego Hubert Olbromski wraz z towarzyszem. Wiozą dokumenty powstańcze. W tym czasie do dworu przyjeżdżają Rosjanie. Hubert z kolegą ich zabija i uciekają. Hubertowi nie udaje się uciec, ale przed śmiercią wrzuca dokumenty do rzeki. Oficer Wiesnicyn odnajduje schowanego w kadzi Józefa, jednak zostawia go w spokoju.
 7. Kula wychodzi z nogi księcia. Między nim a Salomeą rodzi się uczucie.
 8. Salomea wie, że nie jest dobrym materiałem na żonę dla Józefa. Spędza z nim namiętną noc.
 9. Wracają Rudeccy. Pan Rudecki umiera kilka dni po przyjeździe do domu. Józef źle się czuje, lekarz nie umie pomóc.
 10. Maj. Józef nadal choruje. Salomea dowiaduje się o śmierci ojca.
 11. Połowa maja. Do dworu przyjeżdża matka Józefa – księżna Odrowążowa. Salomea nie dopuszcza jej do Józefa.
 12. Księżna sprowadza lekarzy do syna. Płaci Szczepanowi za opiekę nad synem. Księżna zbliża się do Salomei. Wie o uczuciu między nią a synem.
 13. Józef spotyka się z matką, która chce wysłać go za granicę, by nie mieszał się już więcej w powstanie. W tajemnicy przygotowuje wyjazd. Mówi Salomei, że dziewczyna nie wyjdzie za Józefa. Księżna daje jej pieniądze. Salomea nie przyznaje się do ciąży.
 14. Józef wyjeżdża bez pożegnania. Salomea daje księżnej kulę, która raniła jej syna. Po wyjeździe, dziewczyna wyrzuca pieniądze od księżnej do rzeki i traci przytomność.

Dodaj komentarz