Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.
 opracowania lektur, opracowania wierszy, motywy literackie, epoki literackie, streszczenia, problematyka, bohaterowie lektur, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy
LekcjaPolskiego.pl » Pozytywizm » Bolesław Prus » Lalka
Bolesław Prus - najważniejsze informacje o autorze
Bolesław Prus (prawdziwe imię i nazwisko Aleksander Głowacki) żył w latach 1847-1912. Urodził się w Hrubieszowie na Lubelszczyźnie. Nad wcześnie osieroconym przyszłym pisarzem opiekę sprawowali coraz to inni krewni. W 1857 r. Prus został uczniem Powiatowej Szkoły Realnej przy Gimnazjum Gubernianym... (pozostało znaków: 6422)
Wstępne informacje o utworze
Lalka jest powieścią realistyczną, schyłkowym dziełem polskiego pozytywizmu i niewątpliwie najwybitniejszym w twórczości Bolesława Prusa. Ukazywała się w odcinkach w latach 1887-1889 na łamach „Kuriera Codziennego”.   Pisana była na bieżąco, niekiedy z długimi przerwami.... (pozostało znaków: 794)
Czas i miejsce akcji
Akcja powieści rozpoczyna się na początku roku 1878, a kończy się w październiku roku 1879 i rozgrywa się w Warszawie (poszczególne epizody mają miejsce także w Paryżu, Zasławiu i Skierniewicach).   Miasto to staje się nie tylko świadkiem powieściowego „dziś”, ale także... (pozostało znaków: 869)
Kompozycja
Oś konstrukcyjną powieści stanowi miłość galanteryjnego kupca, Stanisława Wokulskiego, do arystokratki, Izabeli Łęckiej i uparte dążenia tego bohatera do wejścia w szeregi środowiska panny. Wokół jego poczynań skupił pisarz wszystkie wątki poboczne. Pozwoliło mu na to na panoramiczne ukaza... (pozostało znaków: 2018)
Interpretacja tytułu
Zgodnie z zamierzeniami autora Lalka miała być powieścią z wielkich pytań naszej epoki, czyli szerokim przeglądem rzeczywistości współczesnej i jej problematyki. Początkowo Prus postanowił nadać jej tytuł Trzy pokolenia. Jego celem, jak sam powiedział, było przedstawienie w niej trzech po... (pozostało znaków: 1199)
Streszczenie
Tom 1 1. Jak wygląda firma J. Mincel i S. Wokulski przez szkło butelek? Akcja utworu rozpoczyna się na początku roku 1878. Scena wprowadzająca fabułę przedstawia opinie warszawskiego mieszczaństwa na temat Stanisława Wokulskiego, który przejąwszy po zmarłej żonie spory majątek (wart trzydz... (pozostało znaków: 46875)
Lalka jako powieść realistyczna
Lalka jest powieścią realistyczną. Ten gatunek prozy wykształcił się w drugiej połowie XIX w. Na przykładzie Lalki można wyróżnić następujące cechy powieści realistycznej: Narrator i narracja W powieści realistycznej występuje wszechwiedzący narrator, wypowiadający się w trzeciej osobie. P... (pozostało znaków: 13678)
Obraz polskich idealistów
Celem piszącego Lalkę Prusa było, jak sam stwierdził, przedstawienie trzech pokoleń naszych polskich idealistów na tle społecznego rozkładu. Rzecki reprezentuje odchodzący w przeszłość romantyzm, Ochocki pozytywizm, Wokulski łączy w sobie cechy romantyka i pozytywisty. Autor Lalki pragnął... (pozostało znaków: 14682)
Panorama społeczeństwa
Prus przedstawił w Lalce niemalże wszystkie warstwy polskiego społeczeństwa. Udało mu się ocenić je krytycznie, unikając przy tym jednostronnych uproszczeń. Dlatego nawet w zdegenerowanym moralnie świecie arystokracji dostrzegł ludzi prawych i szlachetnych, jak Ochocki i prezesowa Zasławska. Arys... (pozostało znaków: 7270)
Stanisław Wokulski - biografia, charakterystyka bohatera
Stanisław Wokulski w chwili rozpoczęcia akcji powieści ma czterdzieści sześć lat. Przeszłość bohatera z czasu sprzed akcji można jednak zrekonstruować na podstawie rozsianych po Lalce jego własnych wspomnień, pamiętnika Rzeckiego, wypowiedzi Szumana i innych osób. Wokulski urodził się w r... (pozostało znaków: 6285)
Ignacy Rzecki - biografia, charakterystyka bohatera
Choć można by sądzić, że Ignacy Rzecki jest człowiekiem dużo starszym od Wokulskiego, w rzeczywistości ma zaledwie cztery lata więcej. Nie wiek, a wyznawane przez niego, anachroniczne już wartości romantyzmu sprawiają, że traktowany jest przez innych jak stary człowiek. Pan Ignacy pochodzi z pro... (pozostało znaków: 1667)
Izabela Łęcka - charakterystyka bohaterki
Izabela Łęcka to córka Tomasza Łęckiego i główna reprezentantka arystokratycznego świata w Lalce. Ma dwadzieścia pięć lat. Wywodzi się z dobrze skoligaconej senatorskiej rodziny, posiadającej niegdyś bardzo wysoką pozycję, a teraz zapomnianej ze względu na kłopoty finansowe. Narrat... (pozostało znaków: 2912)
Tomasz Łęcki - charakterystyka bohatera
Tomasz Łęcki jest ojcem Izabeli i głową rodziny Łęckich – do niedawna znaczącej, teraz już zapomnianej z powodu złej kondycji finansowej. Narrator opisuje jego wygląd następującymi słowami: (…) był to sześćdziesięciokilkoletni człowiek, niewysoki, pełnej tuszy, krwisty. (…) M... (pozostało znaków: 1061)
Julian Ochocki - charakterystyka bohatera
Julian Ochocki, jako jeden z nielicznych przedstawicieli arystokracji, został ukazany w korzystnym świetle. To młody, dwudziestoośmioletni wynalazca. Ukończył wydział przyrodniczy warszawskiej Szkoły Głównej i mechaniczny na Politechnice.   Jako pozytywista należy do najmłodszego po... (pozostało znaków: 550)
Doktor Michał Szuman - charakterystyka bohatera
Doktor Michał Szuman to spolszczony Żyd, przyjaciel Wokulskiego jeszcze z czasów studiów i zesłania. Podobnie jak Rzecki jest kawalerem posiadającym reputację dziwaka. Żyje w całkowitym odosobnieniu. Przed laty, gdy jego narzeczona, chrześcijanka, zmarła, usiłował popełnić samob&oa... (pozostało znaków: 931)
Helena Stawska - charakterystyka bohaterki
Helena Stawska to niesłusznie pozwana o kradzież lalki. Jest zakochana bez wzajemności w Wokulskim, z kolei ją skrycie miłuje Rzecki. Samonie utrzymuje się wraz z matką i córeczką Helusią, uając korepetycji.     Jej mąż, Ludwik z powodu niesłusznego oskarżenia zbiegł za granicę... (pozostało znaków: 324)
Baronostwo Krzeszowscy - charakterystyka bohaterów
Baronostwo Krzeszowscy to pozostające w nieustannym konflikcie małżeństwo, które mieszka osobno. Przedstawione jest w ujęciu humorystycznym. Baronowa, doświadczona przez los utratą ukochanej córki, mimo upływu czasu nie może pogodzić się z jej śmiercią.     Namówio... (pozostało znaków: 428)
Kazimierz Starski - charakterystyka bohatera
Kazimierz Starski to zblazowany arystokratyczny rozpustnik. Nie ma pieniędzy, więc szuka żony, nie ukrywając tego, że gotów jest ożenić się tylko z panną z dużym posagiem.     Mimo to nie potrafi wyzbyć się upodobań do młodych mężatek, kuzynki Izabeli, ani prostytutek (w przesz... (pozostało znaków: 137)
Książę - charakterystyka bohatera
Książę jest człowiekiem o ambicjach przywódczych. Wierzy, że arystokracja, posiadająca wedle jego przekonań ogromną przewagę nad innymi warstwami społecznymi, odegra przewodnią rolę w wydobyciu ojczyzny z niedoli.         Przywiązany do swojego kraju, ubolewa nad jego... (pozostało znaków: 131)
Prezesowa Zasławska - charakterystyka bohaterki
Prezesowa Zasławska to obok Ochockiego jedna z nielicznych postaci reprezentujących arystokrację i przedstawionych w pozytywnym świetle. Krytycznie ocenia warstwę, z której się wywodzi.     To właśnie ona wypowiada największe zarzuty pod jej adresem. W przeszłości ze wzajemnośc... (pozostało znaków: 299)
Węgiełek - charakterystyka bohatera
Węgiełek jest młodym stolarzem z Zasławia. Na prośbę prezesowej w ruinach tamtejszego zamku wykonuje napis na kamieniu, upamiętniający szczęśliwe chwile spędzone przez nią z ukochanym. Wokulski dowiedziawszy się, że spłonął mu warsztat, pomaga mu w jego odbudowie. Węgiełek poznaje w Warszawie Ma... (pozostało znaków: 9)
Maria (magdalenka) - charakterystyka bohaterki
Maria (magdalenka) to była prostytutka (z jej usług korzystał m.in. Starski), której Wokulski decyduje się pomóc w porzuceniu takiego sposobu zarabiania na życie.           Dzięki niemu zostaje przyjęta do prowadzonego przez siostry magdalenki domu dla upa... (pozostało znaków: 105)
Wysocki - charakterystyka bohatera
Wysocki jest znanym Wokulskiemu jeszcze z czasu sprzed akcji mieszkańcem Powiśla, który znalazł się na skraju nędzy, gdyż padł mu koń. Stanisław wydobywa go z tej trudnej sytuacji, a także pomaga jego bratu, Kasprowi, dróżnikowi kolejowemu, w przeniesieniu się spod Częstochowy do S... (pozostało znaków: 81)
Najważniejsze cytaty
Refleksje Wokulskiego podczas spaceru po Powiślu: Oto miniatura kraju – myślał – w którym wszystko dąży do spodlenia i wytępienia rasy. Jedni giną z niedostatku, drudzy z rozpusty. Praca odejmuje sobie od ust, ażeby nakarmić niedołęgów; miłosierdzie hoduje bezczelnych pr... (pozostało znaków: 8094)

LekcjaPolskiego.pl – opracowania lektur, opracowania wierszy, epoki literackie, streszczenia lektur, problematyka, bohaterowie, wypracowania, analizy i interpretacje wierszy

Reklama | Kontakt | Polityka prywatności
Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW