Jaką rolę w relacjach międzyludzkich odgrywają majątek i pochodzenie? Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

W dzisiejszych czasach raczej wiemy już, że majątek i pochodzenie nie mają, lub nie powinny mieć znaczenia w relacjach międzyludzkich. To, w jakiej rodzinie ktoś się rodzi i jak układa mu się życie pod względem finansowym, nie zawsze jest zależne od człowieka, więc na tej podstawie nie da się powiedzieć niczego o rzeczywistej wartości danej osoby.

Jakie cechy charakteru ułatwiają człowiekowi osiągnięcie celu? Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Wszyscy mamy jakieś cele,niektórzy bardzo przyziemne, inni szalenie ambitne. Rzadko kto jednak potrafi dążyć do wyznaczonych sobie celów i zamierzeń z determinacją i konsekwencją, gwarantującą powodzenie. Często brakuje nam właśnie motywacji, umiejętności robienia małych kroków, a nie rzucania się od razu na wielkie rzeczy. Przez brak szybkich rezultatów wielu ludzi się po prostu zbyt szybko zniechęca, nieraz będąc już naprawdę o krok od osiągnięcia sukcesu.

Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Przestrzeń, w której żyjemy, funkcjonujemy i pracujemy na co dzień, ma na nas ogromny wpływ, chociaż często tego faktu nie dostrzegamy, albo go ignorujemy. W ciąg ostatniego półtora stulecia doszło do niesamowitego rozrostu miast jako ośrodków, gdzie żyje się najnowocześniej i gdzie najlepsze są warunki do rozwoju i szanse na awans społeczny.

Co utrudnia porozumienie między przedstawicielami różnych grup społecznych? Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Nie wszyscy ludzie są równi, różnimy się pod bardzo wieloma względami i jest to piękne i ciekawe. Dzisiaj świat dąży do równości, ale w przeszłości te różnice były jeszcze bardziej wydatne. Na pierwszy plan zawsze wysuwały się różnie po względem majątkowym. Bogaci zawsze patrzyli na biednych z pogardą, a biedni na bogatych z zazdrością i zawiścią.

Co łączy Izabelę Łęcką z Emmą Bovary?

Izabela Łęcka i Emma Bovary to bohaterki dwóch wielkich europejskich powieści realistycznych drugiej połowy XIX wieku – „Lalki” Bolesława Prusa i „Pani Bovary” Gustawa Flauberta. Obie te kobiety łączy postawa życiowa, która sprawia, że mogą być dla wielu osób niezrozumiałe i wzbudzać antypatię. 

Miłość – siła destrukcyjna czy motywująca do działania? Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Miłość to jedna z najpotężniejszych sił, jakie potrafią wstrząsnąć i zawładnąć naszym życiem. Fascynacja drugą osobą, gotowość do zrobienia niemal wszystkiego, by zdobyć jej serce, wreszcie decyzja, że to właśnie o tę osobę chce się dbać do końca życia – te wszystkie czynniki sprawiają, że o miłość zabiegamy jak o niewiele innych rzeczy w życiu.

Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka. W pra­cy od­wo­łaj się do: wy­bra­nej lek­tu­ry obo­wiąz­ko­wej, in­ne­go utwo­ru li­te­rac­kie­go oraz wy­bra­nych kon­tek­stów.

Człowiek jest istotą społeczną, która w swoim życiu właściwie cały czas jest związana z innymi ludźmi. Nawet spędzając czas samotnie, nie pozostajemy bez ich wpływu – myślimy o bliskich, rozważamy plany w odniesieniu do różnych osób. Relacje z ludźmi w dużej mierze kształtują nasze życie. To dzięki tym pierwszym związkom z rodzicami, rodzeństwem czy rodziną sprawia, że stajemy się tacy, jacy jesteśmy.

Sposoby i cel ukazywania wydarzeń historycznych w literaturze. Omów zagadnienie na podstawie Potopu Henryka Sienkiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Nie od dziś wiadomo, że historia ma istotny wpływ na literaturę, kształtując chociażby kolejne epoki i zróżnicowane światopoglądy, które potem mają swoje odbicie w tekstach. Wydarzenia historyczne potrafią zmieniać także sposób widzenia całych pokoleń, a także artystów, którzy potem dają wyraz tym zmianom w literaturze, malarstwie czy w muzyce. Często są one przedstawiane w różnych dziełach, a sposób ich ukazania miewa swój konkretny cel.