W jakim celu twórca nawiązuje do motywów biblijnych? Omów zagadnienie na podstawie Dziadów części III Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Biblia to jeden z najbardziej podstawowych fundamentów nasze kręgu kulturowego i cywilizacyjnego. Bez względu na to, czy wierzymy w jej treść, czy też nie, warto jest ją znać, ponieważ wynika z niej wiele kwestii, z którymi stykamy się na co dzień. Choćby sztuka przepełniona jest wieloma odniesieniami do treści biblijnych. Nie chodzi tylko o sztukę epok dawnych, które ze swojej natury podporządkowane były tematyce chrześcijańskiej, lecz także o dzieła bardziej współczesne, których autorzy nadal odwoływali się do motywów biblijnych. 

Jakie prawdy o człowieku ujawniają jego sny albo widzenia? Omów zagadnienie na podstawie Dziadów części III Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Sen to bardzo tajemnicza dziedzina ludzkiego życia, wobec której – mimo oczywiście znacznego postępu technologicznego – nadal pozostajemy w dużej mierze bezradni. Nie wiemy do końca skąd biorą się senne widzenia, ani tym bardziej, czy są jedynie wytworami naszego mózgu, skleconymi z przypadkowych strzępów podświadomości, czy też kontaktem z innym wymiarem, który próbuje w ten sposób się z nami komunikować.

Symboliczne znaczenie widm i zjaw. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Zjawy, widma, różnego rodzaju widziadła, stwory i duchy, to zjawiska, które na co dzień zaliczamy do tych nadprzyrodzonych, nieistniejących, zarezerwowanych dla baśni i książek dla młodzieży. Warto jednak pamiętać, że stworzenia takie były kiedyś częścią wiary naszych przodków, a przede wszystkim były bardzo długo (i poniekąd nadal są) częścią naszego folkloru.

Konsekwencje zniewolenia człowieka. Omów zagadnienie na podstawie Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Wolność – rozumiana szeroko i w bardzo wielu kategoriach – jest jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka. Z tego właśnie powodu, odbieranie człowiekowi wolności na różne sposoby, jakie miało miejsce w wielu momentach dziejów, miało zazwyczaj daleko idące, katastrofalne konsekwencje.

Motyw cierpienia niezawinionego. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Hioba. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Cierpienie stanowi od zarania dziejów jedną z największych zagadek egzystencji ludzkiej. Dlaczego jesteśmy skazani na cierpienie? Co ono nam daje? Czy rzeczywiście udoskonala nas duchowo? No i co w sytuacji, kiedy nie jesteśmy sobie w stanie wytłumaczyć, dlaczego cierpimy, kiedy nie widzimy w tym żadnej przyczyny, żadnego sensu?

Różne postawy człowieka wobec Boga. Omów zagadnienie na podstawie Dziadów części III Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Bóg jest w tradycji polskiej bardzo istotną częścią tożsamości narodowej. Niejako istnienie państwa polskiego jest związane właśnie w przyjęciem religii chrześcijańskiej. Nie dziwi więc, że i literatura narodowa bardzo dużo miejsca poświęca właśnie tym sprawom. Bóg był dla Polaków szczególnie ważny w trudnych okresach historycznych, jak np. zabory.

Człowiek – istota pełna sprzeczności. W pra­cy od­wo­łaj się do: wy­bra­nej lek­tu­ry obo­wiąz­ko­wej – utwo­ru epic­kie­go albo dra­ma­tycz­ne­go, in­ne­go utwo­ru li­te­rac­kie­go – może to być rów­nież utwór po­etyc­ki i wy­bra­nych kon­tek­stów.

Człowiek z natury jest skomplikowany, ponieważ często stajemy przed dylematem, czym się kierować: rozumem czy uczuciami. Sprzeczności sprawiają, że człowiekowi zdarza się postępować nielogicznie i niekonsekwentnie. Przykłady możemy znaleźć nie tylko w codziennym życiu, ale też utworach literackich: Lalce Bolesława Prusa oraz Dziadach Adama Mickiewicza.