Co skłania człowieka do podróżowania? Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Bardzo rozmaite przyczyny potrafią skłonić człowieka do wyruszenia w podróż. Czasem jest to zwykła ciekawość lub chęć odpoczynku w egzotycznym miejscu. Niekiedy przymus, jak w przypadku ludzi, którzy z przyczyn politycznych lub wojennych muszą opuszczać swoje domy i kraje. Są jednak sytuacje, kiedy człowiek wyrusza, by w odmiennym otoczeniu spróbować zrozumieć lepiej samego siebie i usłyszeć swój wewnętrzny głos.

Mały Książę – motywy literackie

Dzieło Antoine de Saint-Exupéry’ego „Mały Książę” należy do klasyki światowej literatury. Baśniowa opowiastka jest w rzeczywistości emocjonalną i filozoficzną nauką o życiu, skierowaną przede wszystkim do dorosłych. Autor przytacza na jej łamach motywy literackie, będące zarazem polem jego rozważań. Są to:

Podróżowanie jako sposób na poznanie świata i samego siebie. W pracy odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego i wybranych kontekstów.

Przysłowie mówi, że podróże kształcą. Najczęściej jedna rozumiemy to sformułowanie jako poznawanie nowych miejsc, zwiedzanie muzeów, zabytków, lub poznawanie zwyczajów ludzi żyjących na co dzień tysiące kilometrów od nas. Literatura jednak uczy nas, że podróż potrafi wywrzeć wpływ również na nasze wnętrze, nauczyć nas czegoś o sobie samych i zwrócić nas światu zupełnie odmienionych. Podróż więc może być sposobem na odkrycie nie tylko otaczającego nas świata, lecz także nas samych. 

Napisz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, który podczas spotkania nauczył Cię czegoś ważnego

Jakiś czas temu miałem niesamowity sen. Śniło mi się, że trafiłem na planetę Małego Księcia. Obudziłem się na niej, gdy on czyścił jeden z wulkanów. Początkowo przyglądał mi się nieufnie, zaskoczony obecnością nieznajomego na jego asteroidzie B-612. Sam również byłem zdezorientowany, ponieważ pierwszy raz coś takiego mi się przytrafiło. Próbowałem się obudzić, jednak okazało się to niemożliwe.

Napisz przemówienie skierowane do koleżanek i kolegów, w którym przekonasz słuchaczy, że książki mogą być źródłem mądrości. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego i wykaż, że ich przeczytanie może uczynić czytelnika mądrzejszym

O tym, że książki kształcą i są wartościowe, nikogo nie trzeba przekonywać. Mogą one spełniać funkcję rozrywkową, jak również edukacyjną. Czytanie rozwija pamięć i umysł, co pozytywnie przekłada się na konkretne efekty w nauce czy umiejętności literackie.

Wyobraź sobie, że jeden z bohaterów literackich z lektury obowiązkowej przeniósł się do Twojego świata. Napisz opowiadanie o waszej wspólnej przygodzie, podczas której bohaterowi temu przyznano tytuł Przyjaciela Mądrości

Jakiś czas temu wydarzyło się coś niesamowitego. W mojej szkole organizowany był coroczny konkurs na „dobrego przyjaciela”. Uczniowie wybierają spośród siebie najbardziej przyjazną i pomocną osobę. Plebiscyt obejmuje poszczególne klasy, roczniki oraz całą społeczność szkolną (wtedy mogą nimi zostać także pracownicy lub nauczyciele).

Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego

Przyjaźń stanowi jedną z największych wartości w życiu człowieka. Dzięki bliskiej relacji z drugą osobą łatwiej poradzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Pozwala to również na dzielenie pozytywnych i negatywnych emocji, co daje możliwość wyrzucenia z siebie nadmiaru uczuć.

x